دانستنی های روز لنز, راهنمای خرید لنز

آیا دید با لنز چشم طبی بهتر از دید با عینک طبی است؟

دید

گزینه‌های زیادی برای اصلاح اختلالات چشمی مانند آستیگماتیسم، نزدیک بینی، دوربینی یا پیرچشمی وجود دارد. خوشبختانه راه‌حل‌های آسانی برای رفع تاری دید، خستگی چشم و سایر مشکلات سلامت بینایی در دسترس است. لنزهای تماسی یا عینک طبی قطعا می‌توانند کمک‌کننده باشند اما کدام گزینه را باید انتخاب کرد؟ آیا دید با لنز چشم طبی بهتر از دید با عینک طبی است؟ اگر تمایل دارید به پاسخ مناسبی برسید تا انتهای این مقاله از سایت دیدآور با ما همراه باشید.

عینک، کلاسیک ترین راه‌حل

در برخورد با اختلالات چشمی، عینک طبی معمولا اولین گزینه‌ای است که به ذهن می رسد. به طور سنتی، همه ما به عینک به عنوان بهترین راه برای کمک به سلامت و بینایی چشم فکر می‌کنیم. در زمان‌های اخیر، عینک نه تنها به عنوان ابزاری برای کمک به بهبود بینایی مورد استفاده قرار می‌گیرد بلکه بیشتر به یک وسیله جانبی تبدیل شده است. در واقع، استفاده از عینک به عنوان جایگزینی برای لنزهای تماسی می‌تواند مثبت باشد.

بنابراین در شرایطی که استفاده از عینک عملی‌تر است می‌توانید آن را انتخاب کنید. با این حال، استفاده از عینک ممکن است برای برخی از افراد محدود کننده‌ باشد. برای اینکه متوجه وضعیت دید در لنز چشم نسبت به عینک شوید در ادامه به مزیت‌های لنز چشم می‌پردازیم.

عینک‌ها نسبت به لنز میدان دید باریک‌تری دارند

از آن‌جایی که عینک‌ها توسط لنزها و فریم محدود می‌شوند، به شما اجازه نمی‌دهند دید کاملاً اصلاح‌ شده‌ای در همه زوایا داشته باشید. علاوه بر این، عینک‌های طبی سرمایه‌گذاری بیشتری را شامل می‌شوند و جایگزینی آن‌ها پیچیده‌تر است. همچنین ورزش و برخی تفریحات با عینک می‌تواند کار سختی باشد.

لنزها، گزینه‌ای کاربردی

لنزهای تماسی می‌توانند همان کاری که عینک انجام می‌دهد را انجام دهند. بسته به عادات استفاده خود می‌توانید انواع مختلفی از لنزهای تماسی مانند لنزهای روزانه، ماهانه یا دو هفته‌ای را تهیه کنید. بسته به مشکل بینایی شما انواع مختلفی از لنزهای تماسی نیز وجود دارد. می‌توانید از لنزهای توریک برای آستیگماتیسم، لنزهای چند کانونی برای پیرچشمی یا لنزهای کروی برای نزدیک بینی و دوربینی استفاده کنید.

راحتی و انعطاف در هنگام ورزش

یکی از مزایای اصلی استفاده از لنزهای تماسی نسبت به عینک، آزادی عمل آن‌هاست. به عنوان مثال، هنگام انجام ورزش، عینک می‌تواند مانع ایجاد کند و حتی ممکن است در طول ورزش دچار آسیب یا شکستگی شود. علاوه بر این، لنزهای تماسی می‌توانند دید محیطی بهتری نسبت به عینک ارائه دهند، که نه تنها برای ورزش، بلکه هنگام رانندگی نیز مفید است.

شفافیت بدون توجه به آب و هوا

هنگام استفاده از عینک در شرایط آب و هوایی خاص، مانند باران یا برف، دید شما ممکن است کمی محدود شود. قطرات روی عینک شما به این معنی است که نمی‌توانید به وضوح ببینید و باید به پاک کردن و خشک کردن آن ادامه دهید. هوای سرد نیز می‌تواند باعث بخار گرفتن شیشه عینک شود. این در حالی است که وضعیت آب و هوا روی دید فرد با لنز اثری نمی‌گذارد.

برخورداری از گزینه‌های متنوع

فناوری لنزهای تماسی در دهه گذشته یا بیشتر پیشرفتی نداشته است. در حال حاضر امکان تهیه لنزهای تماسی مخصوصاً برای افراد مبتلا به آستیگماتیسم و حتی برای افرادی که از وریفوکال استفاده می کنند وجود دارد.

تغییر تازه در وضعیت ظاهری

برای برخی افراد، استفاده از لنزهای تماسی می‌تواند همراه با تغییری تازه باشد. برای کسانی که نسخه چشم بالایی دارند و ضخامت شیشه عینک در هنگام استفاده آن‌ها را ناراحت میکند، لنزهای تماسی می‌توانند جایگزین بسیار خوبی باشند و دید راحت‌تری بدون احساس سنگینی ارائه دهد. لنزها نامرئی هستند و بسیاری از انواع آن‌ها را می توان تا مدت طولانی استفاده کرد.

دیگر مزایای اصلی لنزهای تماسی

لنزهای تماسی دید محیطی بیشتری دارند. آن‌ها به شما اجازه می‌دهند بدون اینکه دید شما مسدود شود، اطراف خود را ببینید.

  • با لنزهای تماسی، دیگر نگران انعکاس از سطوح نخواهید بود.
  • لنزهای تماسی هرگز مه نمی‌گیرند
  • استفاده از لنزهای تماسی به شما این امکان را می‌دهد که انواع فعالیت‌ها را بدون هیچ محدودیتی انجام دهید.
  • اگر لنزهای تماسی در چشم شما باشد، می‌توانید از هر نوع عینک آفتابی استفاده کنید. شما حتی می‌توانید لنزهایی با فیلتر UV تهیه کنید تا حداکثر ایمنی را در برابر هر گونه اشعه مضر تضمین کنید.

عینک یا لنز تماسی؟

همان‌طور که ممکن است متوجه شده باشید، موضوع انتخاب یک گزینه به جای دیگری نیست بلکه بحث در مورد ترکیب هر دو و استفاده از هر یک در زمان‌های مختلف است. علاوه بر این، مهم است که همیشه توصیه‌های چشم پزشک خود را مورد توجه قرار دهید تا بهترین مراقبت از سلامت چشم را دنبال کنید. در نهایت اینکه کدام گزینه را برای استفاده انتخاب کنید به مواردی مانند راحتی چشم، سلامت کلی چشم، سبک زندگی و بودجه شما بستگی دارد.

نکاتی برای دید بهتر با لنزهای تماسی

چه برای اولین بار است که از لنزهای تماسی استفاده می‌کنید، چه در این امر باتجربه هستید، در اینجا چند نکته برای ساده کردن استفاده از لنز به شما ارائه می‌دهیم.

  • در شرایط خاص از لنزهای تماسی روزانه استفاده کنید. اگر از خشکی چشم رنج می‌برید و گاهی از عینک استفاده می‌کنید، لنزهای یک‌بار مصرف برای شما عالی هستند. لنزهای روزانه به مراقبت‌های معمول نیاز ندارند و استفاده از آن‌ها آسان‌تر و راحت‌تر است. لنزهای یک‌بار مصرف قابل تنفس و راحت هستند، زیرا می‌توانید هر زمان که بخواهید آن‌ها را با یک جفت جدید تازه جایگزین کنید.
  • مراقبت و بهداشت چشم را رعایت کنید. هر نوع فعالیتی که مستلزم تماس مستقیم با چشم باشد نیاز به عادات بهداشتی اولیه برای جلوگیری از عفونت چشم دارد. شستن دست‌ها با آب و صابون یک مرحله ضروری قبل از گذاشتن و درآوردن لنزهای تماسی است.
  • به طور منظم چکاپ چشم انجام دهید. مهم است که طبق توصیه چشم‌پزشک خود در زمان مناسب معاینه چشم را انجام دهید. با مراجعه به یک متخصص سلامت چشم می‌توانید از چندین مشکل بینایی جلوگیری کنید.
  • همیشه یک بطری قطره چشم مخصوص لنز همراه خود داشته باشید. اگر از لنزهای تماسی استفاده می‌کنید، ممکن است از خشکی چشم رنج ببرید و این کار به شما کمک می کند تا با آن مقابله کنید.

منابع:

https://www.visiondirect.co.uk/wearing-lenses/contact-lenses-vs-glasses

https://www.specsavers.co.uk/contact-lenses/lifestyle/reasons-to-wear-contact-lenses-over-glasses

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *