راهنمای خرید لنز

هر آنچه باید قبل از خرید لنز طبی چشم بدانید

راهنمای خرید لنز

اگر چه لنزهای طبی یک روش خوب برای دستیابی به دید شفاف هستند اما توجه به نکات مهم خرید این لنزها اهمیت زیادی دارد. از معاینه لنزهای طبی گرفته تا انتخاب لنزهای مناسب برای چشم و سبک زندگی شما تا مراقبت مناسب از لنزهای جدید مهم است. اگر قصد خرید لنزهای طبی را دارید و برای این کار نیازمند راهنمایی هستید با ما همراه باشید. ما در این مقاله از سایت دیدآور قصد داریم به آنچه قبل از خرید لنز باید بدانید، بپردازیم.

برند لنز طبی را بر چه اساسی انتخاب کنیم؟

برای انتخاب برند و خرید لنز مناسب باید جوانب مثبت و منفی هر کدام از برندها را بررسی کنید و در مورد آن‌ها اطلاعات لازم را بدست آورید. برای خرید لنزهای طبی گزینه‌های زیادی وجود دارد اما چیزی که اهمیت دارد این است که برند موردنظر باید معیارهای اساسی یک لنز خوب را دارا باشد. از جمله این معیارها می‌توان به میزان راحتی لنز در چشم، تاییدیه وزارت بهداشت و …‌ اشاره کرد. برای اطمینان از یک خرید مطمئن لازم است لنز موردنظر را از فروشنده معتبر تهیه کنید تا با نمره چشم‌ شما همخوانی داشته باشد.

نسخه چشم و نحوه تعیین نمره برای لنز طبی

نسخه عینک و لنز، یادداشت‌های اپتومتریست یا چشم پزشک، از وضعیت چشم شما و ویژگی‌هایی است که باید هنگام خرید لنز یا عینک مدنظر قرار گیرد. آیا نسخه لنزهای تماسی با عینک متفاوت است؟ بله، از آن‌جایی که لنزهای تماسی مستقیماً روی سطح چشم شما قرار می‌گیرند، باید انحناهایی مشابه چشم شما داشته باشند. نسخه لنز تماسی شامل اندازه‌گیری‌ منحنی پایه و قطر است.

  • منحنی پایه: عددی که معمولاً بین ۸ تا ۱۰ است که با شکل چشم شما مطابقت دارد.
  • قطر: فاصله یک طرف لنز تا طرف دیگر، معمولاً حدود ۱۳ تا ۱۵ میلی‌متر است.

نسخه‌های لنز باید سال به سال به روز شوند تا تغییرات در بینایی شما در نظر گرفته شود و اطمینان حاصل شود که مناسب هستند. انجمن بینایی سنجی آمریکا توصیه می‌کند که اگر زیر ۶۰ سال دارید حداقل هر ۲ سال یک‌بار و اگر بالای ۶۰ سال دارید هر سال یک بار معاینه چشم انجام دهید. مهم است که بینایی و سلامت چشم خود را به طور منظم بررسی کنید، زیرا برخی از بیماری‌های جدی چشم مانند گلوکوم، علائم اولیه قابل‌توجهی ندارند.

چشم پزشک می‌تواند چشمان شما را آزمایش کند و تغییرات را زود تشخیص دهد که ممکن است از کاهش بینایی جلوگیری کند. معاینات منظم چشم بخش مهمی از حفظ سلامت چشم و بینایی شما است. در معاینه چشم، اپتومتریست یا چشم پزشک، علائم بیماری چشمی را بررسی می کند. اگر بینایی شما نیاز به اصلاح داشته باشد، نسخه‌ای برای خرید لنزهای طبی یا عینک به شما داده می‌شود.

بسیاری از اختصارات در نسخه لنز با اعداد دنبال می‌شوند. اگر اعداد با علامت بعلاوه (+) یا بدون علامت مشخص شده‌اند،  شما دوربین هستید. اگر اعداد با علامت منفی (-) مشخص شده‌اند، نزدیک‌بین‌ هستید. برخی از اعداد در نسخه شما به اپتومتریست می‌گوید که بینایی شما به چه مقدار اصلاح نیاز دارد. قدرت عینک با دیوپتر اندازه‌گیری می شود. اگر نسخه شما 1.00- است، به این معنی است که عینک شما برای اصلاح نزدیک بینی به قدرت 1 دیوپتر نیاز دارد. اگر نسخه شما 2.50+ را نشان می دهد، عینک شما به 2.5 دیوپتر قدرت برای تصحیح دوربینی نیاز دارد. هرچه این عدد بیشتر باشد، بینایی شما به اصلاح بیشتری نیاز دارد.

نسخه‌های آستیگماتیسم

آستیگماتیسم به انحنای نامنظم در عدسی یا قرنیه چشم گفته می‌شود. این منحنی نامنظم می‌تواند سبب خمیدگی نوری وارده در چشم شما گردد و روی نحوه برخورد آن با شبکیه چشم تاثیرگذار باشد. آستیگماتیسم می‌تواند اجسام دور و نزدیک را تار کند. همچنین می‌تواند تصاویری که می‌بینید را مخدوش کند. آستیگماتیسم غیرعادی نیست. در واقع، آکادمی چشم پزشکی آمریکا گزارش می‌دهد که از هر ۳ نفر ۱ نفر به این بیماری مبتلا هستند.

چه نوع لنز طبی مناسب چشمان من است؟

اینکه چه نوع لنزی مناسب چشمان شما باشد به نسخه چشم، ترجیحات شخصی، شیوه زندگی و نیازهای سلامت چشم شما بستگی دارد. در ادامه به معرفی انواع لنز طبی و ویژگی‌های هر کدام می‌پردازیم تا بهتر بتوانید لنز طبی مناسب چشم خود را تشخیص داده و خریداری کنید.

انواع لنز طبی از نظر مواد سازنده

از نظر مواد سازنده ۳ نوع اصلی لنز تماسی برای خرید وجود دارد که شامل لنزهای نرم، لنزهای قابل نفوذ گاز سفت و سخت و لنزهای هیبریدی (ترکیبی از این دو) هستند. مزایای لنزهای نرم در مقابل لنزهای قابل نفوذ گاز یا ترکیبی این است که لنزهای نرم معمولاً راحت‌تر و قابل تنفس‌تر هستند، در حالی که لنزهای قابل نفوذ به گاز می‌توانند دید واضح‌تری ارائه دهند. هدف لنزهای هیبریدی نیز ارائه مزایای هر دو است. لنزهای نفوذپذیر گاز و لنزهای هیبریدی همانند لنزهای نرم در دسترس نیستند و قیمت آن‌ها کمی گران‌تر است.

انواع لنز طبی از نظر مدت زمان ماندگاری

همچنین لنزهای تماسی از نظر مدت زمان ماندگاری دارای انواعی هستند که باید هنگام خرید لنز به آن‌ها توجه کنید. در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

لنزهای یک‌بار مصرف: لنزهای یکبار مصرف معمولاً بر اساس تعداد دفعات تعویض و مدت زمانی که می‌توان آن‌ها را بدون خارج کردنشان استفاده کرد، طبقه‌بندی می‌کنند. این موضوع می‌تواند سردرگمی ایجاد کند، بنابراین مهم است که تفاوت را بدانید. لنزهای یکبار مصرف به دو دسته تقسیم می‌شوند: لنزهای استفاده روزانه که باید قبل از خواب برداشته شوند و لنزهای طولانی مدت که ممکن است هنگام خواب استفاده شوند.

لنزهای روزانه: انواع مختلفی از لنزهای روزانه وجود دارد که بر اساس مدت زمان ماندگاری یک جفت لنز، گروه‌بندی می‌شوند. لنزهای یک روزه معمولاً پس از هر بار استفاده دور انداخته می‌شوند. این بدان معنی است که شما نیازی به تمیز کردن یا ضدعفونی کردن آن‌ها ندارید و با توجه به این موضوع، استفاده از این نوع لنز برایتان راحت‌تر است.

لنزهای هفتگی: نوع دیگر لنزهای تماسی، لنزهای هفتگی هستند که به مدت یک یا دو هفته استفاده می‌شوند، پس از هر بار استفاده تمیز و ضدعفونی شده و در نهایت دور انداخته می‌شوند.

لنزهای ماهانه: لنزهای ماهانه به مدت یک ماه استفاده می‌شوند، پس از هر بار استفاده، تمیز و ضدعفونی شده و دور انداخته می‌شوند.

لنزهای سالانه: این نوع لنزها هم همان‌طور که از نام آن‌ها مشخص است به مدت یک سال ماندگاری دارند یعنی شما می‌توانید روزهای متوالی تا یک سال از آن‌ها استفاده کنید. توجه داشته باشید که شستشوی این لنزها پس از هر بار استفاده ضروری است.

منابع:

https://www.allaboutvision.com/contacts/contact-lenses-guide

https://www.healthline.com/health/eye-health/how-bad-is-my-eye-prescription#vision-changes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *