ایمنی لنز, نگهداری لنز

چرا باید لنز چشم را در مایع لنز نگه داشت؟

مایع لنز چشم

مایع لنز با از بین بردن تجمع پروتئین و مواد زائد از لنزهای شما و در نتیجه از چشمانتان محافظت می‌کند. اگر لنزهای شما از نوع لنزهای یک‌بار مصرف روزانه نیست احتمالا به مایع لنز نیاز دارید تا لنزهایتان کار خود را به درستی انجام دهند. از این رو، در صورتی که از لنز چشم استفاده می‌کنید و تمایل دارید با کاربرد مایع لنز بیشتر آشنا شوید با ما همراه باشید. ما در این مقاله از سایت دیدآور قصد داریم به نگهداری از لنز چشم در مایع لنز و اهمیت مایع لنز بپردازیم.

مایع لنز چیست؟

مایع لنز یک ماده شیمیایی است که برای نگهداری و ضدعفونی لنزهای تماسی استفاده می‌شود. این محلول، باکتری‌ها، میکروب‌ها و آلودگی‌هایی را که ممکن است در طول روز روی لنز جمع شده باشند، از بین می‌برد. پاک کردن این ذرات از روی لنزها باعث می‌شود که استفاده از آن‌ها ایمن باشد، بنابراین وقتی دوباره آن‌ها را در چشم قرار می‌دهید، مشکلی برای چشم‌هایتان پیش نمی‌آید.

مواد سازنده مایع لنز

مایع لنزها می‌توانند حاوی مواد ضدعفونی‌کننده، سورفکتانت، محلول مرطوب‌کننده و نگهدارنده باشند. اما نگهداری از لنز چشم در این مایع به چه صورت است؟

 • ضدعفونی‌کننده‌ها: مواد ضدعفونی‌کننده می‌توانند میکروب‌هایی که ممکن است باعث عفونت چشم شوند، از جمله کراتیت را از بین ببرند.
 • سورفکتانتها: سورفکتانت ها به پاک کردن باقی‌مانده‌های چسبیده به سطح لنز (بدون آسیب رساندن به خود لنز) کمک می‌کنند.
 • مایع لنز مرطوب‌کننده: این مایع همانطور که از نام آن مشخص است، اطمینان می‌دهد که لنزهای شما مرطوب و راحت بمانند.
 • نگهدارنده ها: نگهدارنده‌ها به سادگی عمر مفید لنزهای تماسی را طولانی می‌کنند تا بتوانید از همان بطری استفاده کنید. البته به تاریخ انقضا مایع لنز توجه کنید.

انواع مایع لنز

اگر از لنزهای تماسی بیش از یک بار استفاده می‌کنید، باید آن‌ها را با محلولی ضدعفونی کنید تا تمیز و ایمن بمانند. دو نوع اصلی مایع لنز یعنی مایع مبتنی بر پراکسید هیدروژن و مایع چند منظوره وجود دارد. هر دو نوع در صورت استفاده صحیح، آلودگی‌ها و ذرات روی لنز را از بین می‌برند، اما به روش‌های متفاوتی کار می‌کنند. گاهی اوقات افراد به برخی از محلول‌های لنز تماسی حساسیت دارند. برخی از افراد نیز ممکن است به مرور زمان نسبت به یک مایع لنز حساسیت پیدا کنند. قرمزی یا التهاب چشم‌ها، درد و اشک بیش از حد می‌تواند نشانه عفونت چشمی مرتبط با لنز باشد.

مایع لنز چند منظوره

مایع لنزهای چند منظوره می‌توانند به سرعت لنزها را تمیز و ضدعفونی کنند. راحتی و هزینه کم، آن‌ها را به یک انتخاب محبوب تبدیل می‌کند. برای استفاده از این نوع مایع‌ها باید قبل از هر چیز دست‌های خود را با شوینده به خوبی بشوئید. پس از آن در حالی که لنز را در کف دست خود قرار داده‌اید، با چند قطره مایع آن را مرطوب کنید. دکتر دبلیو بری لی در این باره توصیه می‌کند که لنزها را به مدت ۱۰ ثانیه با انگشتان خود مالش دهید. انواع مختلفی از مایع لنزهای چند منظوره برای لنزهای نفوذپذیر گاز و لنزهای نرم وجود دارد. بنابراین مطمئن شوید که مایع مناسب را برای لنز خود انتخاب کرده‌اید.

مایع لنز پراکسید هیدروژن

مایع لنز مبتنی بر پراکسید هیدروژن به زمان و توجه بیشتری برای تمیز کردن ایمن لنزهای شما نیاز دارند. این سیستم های تمیزکننده بدون مواد نگهدارنده هستند. آن‌ها می‌توانند انتخاب خوبی برای افرادی باشند که به مواد شیمیایی حساسیت دارند. پاک کننده‌های پراکسید هیدروژن نسبت به مایع لنزهای چندمنظوره قیمت بیشتری هستند. پراکسید هیدروژن در ضدعفونی کردن لنزهای تماسی بسیار خوب است، اما در صورت تماس با چشم باعث سوزش می‌شود. شما باید این محلول را پس از ضدعفونی کردن لنزها خنثی کنید. خنثی کردن محلول به این معنی است که محلول از پراکسید هیدروژن به سالین ساده تبدیل شده است.

نحوه عملکرد محلول‌های پراکسید هیدروژن برای تمیز کردن لنزها به این صورت است که آن‌ها را در یک محفظه کوچک پر از محلول قرار دهید و اجازه دهید به مدت ۶ تا ۸ ساعت خیس بخورند. پاکسازی لنزها بسته به محصول پراکسید هیدروژن می‌تواند یک فرآیند یک مرحله‌ای یا دو مرحله‌ای باشد. محصولات تک مرحله‌ای دارای یک خنثی‌کننده داخل بدنه هستند. برای محصولات دو مرحله‌ای، باید پس از تمیز کردن، یک قرص خنثی‌کننده به محلول اضافه کنید. یکی از خطرات راه‌حل دو مرحله‌ای فراموش کردن اضافه کردن خنثی‌کننده است. اگر خنثی‌کننده را فراموش کردید ممکن است با پراکسید هیدروژن به چشم شما آسیب برسد. مهم است که پس از خنثی شدن، از محلول پراکسید هیدروژن استفاده مجدد نکنید.

نکاتی درباره نگهداری از لنز چشم

برای جلوگیری از عفونت‌های خطرناک چشم، نگهداری از لنز چشم در مایع و سایر محافظت‌کننده‌ها اهمیت زیادی دارد. به این منظور باید نکاتی را مد نظر قرار دهید که به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • دستورالعمل پزشک را دنبال کنید. برنامه‌ای که چشم‌پزشک برای استفاده و تعویض لنز به شما می‌دهد را رعایت کنید.
 • دستورالعمل‌های سازنده لنزهای تماسی و سازنده محلول تمیزکننده لنز را برای نگهداری از لنز چشم در مایع لنز دنبال کنید. اگر لنزهای خود را برای مدت طولانی در جا لنزی نگه می‌دارید، دستورالعمل‌ها را بخوانید تا ببینید آیا باید قبل از استفاده آن‌ها را دوباره ضدعفونی کنید.
 • لنزهای تماسی می‌توانند به مرور زمان پیچ و تاب بخورند و سبب تغییر شکل قرنیه شما شوند. برای اینکه مطمئن شوید لنزهای شما به درستی جا می‌شوند و نسخه لنز برایتان مناسب است، به طور منظم به چشم پزشک مراجعه کنید.
 • هنگام استفاده از لنزهای تماسی از دوش گرفتن، شنا کردن، استفاده از وان آب گرم یا انجام هر کاری که در آن آب وارد چشم شما می‌شود، خودداری کنید.
 • با لنزهای خود نخوابید.
 • دست‌های خود را با آب و صابون بشوئید و قبل از دست زدن به لنزهای تماسی با حوله بدون پرز خشک کنید.
 • پس از استفاده، با دقت لنزها را تمیز کنید و دوباره در مایع لنز قرار دهید.
 • در هنگام  تمیز کردن، لنزهای تماسی خود را با مایع لنز مرطوب کرده و با انگشتان تمیز مالش دهید
 • هرگز با آب دهان لنزهای خود را مرطوب نکنید؛ چرا که بزاق استریل نیست.
 • لنزها را با آب (شیر آب یا آب استریل) نشویید و در آن نگهداری نکنید. در واقع، نگهداری از لنز چشم در مایع لنز انجام می‌شود. 
 • هر بار که لنزهای تماسی خود را تمیز و ضدعفونی می‌کنید از چند قطره مایع لنز تازه استفاده کنید. هرگز از محلول قدیمی استفاده مجدد نکنید.
 • مایع لنز را در بطری دیگری نریزید زیرا در این صورت محلول دیگر استریل نخواهد بود.
 • اطمینان حاصل کنید که نوک بطری محلول به هیچ سطحی برخورد نمی‌کند. در زمانی که از آن استفاده نمی‌کنید، درب بطری را محکم ببندید.
 • جا لنزی خود را تمیز نگه دارید. آن را با مایع لنز  استریل (نه آب لوله‌کشی) بشویید سپس درب خالی را باز بگذارید تا در هوا خشک شود. جا لنزی را حداقل هر ۳ ماه یک‌بار یا در صورت ترک خوردن یا آسیب دیدگی فورا تعویض کنید.

منابع:

https://www.warbyparker.com/learn/what-is-contact-solution

https://www.aao.org/eye-health/glasses-contacts/contact-lens-cleaning-solution-basics

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *