دانستنی های روز لنز, راهنمای خرید لنز

لنز رنگی طبیعی چه ویژگی‌هایی دارد؟

لنز رنگی طبیعی چه ویژگی هایی دارد؟

دلایل زیادی برای انتخاب لنزهای رنگی به جای عینک وجود دارد. برخی از افراد دوست دارند رنگ چشم طبیعی خود را غنی کنند و دیگران ممکن است بخواهند کمی تنوع را تجربه کنند. دلیل شما برای انتخاب لنزهای تماسی رنگی هرچه که باشد، باید اطلاعات زیادی در مورد مناسب‌ترین لنزها برای چشم خود داشته باشید. اگر می‌خواهید به شیوه‌ای حرفه‌ای ظاهری زیباتر و جذاب به خود بدهید، بهتر است طبیعی‌ترین لنزهای رنگی که با ظاهرتان همخوانی دارند را انتخاب کنید. در ادامه این مقاله به بررسی ویژگی‌های لنز رنگی طبیعی می‌پردازیم.

لنزهای رنگی طبیعی

لنزهای رنگی طبیعی باید توسط سازمان غذا و دارو به تایید رسیده باشند. شما چه نیاز به عینک داشته باشید و چه به آن نیاز نداشته باشید می‌توانید برای تغییر ظاهر خود از لنزهای رنگی استفاده کنید. اگر هم چشمان ضعیفی دارید با استفاده از لنزهای رنگی نه تنها ظاهر شما چشمگیرتر شده بلکه وضعیت دیدتان بهتر می‌شود. البته در صورت نگهداری نامناسب از لنزهای رنگی، احتمال عفونت چشم، واکنش آلرژیک، کاهش بینایی یا خراش روی قرنیه وجود دارد. در صورتی که چشمان ضعیفی دارید قبل از خرید لنز باید با ویژگی‌های آن آشنا باشید و نسخه‌ای از چشم پزشک تهیه کنید تا بر اساس نمره چشم‌، لنز را سفارش دهید.

ویژگی‌های لنزهای رنگی

لنزهای رنگی طبیعی و تزئینی ظاهر چشم‌های شما را تغییر می‌دهند و همچنین می‌توانند بینایی را اصلاح کنند. افراد بسیاری برای اصلاح دید خود از لنزهای تماسی استفاده می‌کنند و بسیاری دیگر برای اهداف زیبایی‌شناسی لنزهای رنگی را انتخاب می‌کنند چرا که این لنزهای ویژگی‌های کاربردی دارند. قسمت رنگی چشم شما (عنبیه) از خطوط، اشکال و نقاطی تشکیل شده است و لنزهای رنگی طبیعی نیز حاوی این موارد برای تغییر یا بهبود ظاهر رنگ هستند.

بخشی از عدسی که روی مردمک در مرکز چشم می‌رود، شفاف باقی مانده است که در این حالت شما همچنان می‌توانید به وضوح ببینید. صرف نظر از ظاهری که به دنبال آن هستید، مهم است که برای استفاده از لنزهای رنگی توسط چشم‌پزشک ویزیت شوید و نسخه تخصصی این لنزها را دریافت کنید. از لنزهای تماسی رنگی ویژگی‌های زیر را دارند:

اهداف زیبایی‌شناختی: لنزهای رنگی نه تنها می‌توانند رنگ چشم را تغییر دهند و ظریف به نظر برسند، هنچنین می‌توانند به شما جذابیت فوق‌العاده‌ای ببخشند. تاثیر لنز در زیبایی ظاهری بستگی به انتخاب شما دارد؛ اینکه تمایل دارید چه نوع ظاهری را دنبال کنید. از لنزهای رنگی طبیعی می‌توان برای روشن‌تر نشان دادن چشم‌ها، افزایش رنگ طبیعی یا تغییر رنگ آن‌ها استفاده کرد.

تصحیح دید: اگر چشم شما آسیب دیده است یا از نقص مادرزادی چشم رنج می‌برید، می‌توانید از کنتاکت‌های رنگی سفارشی استفاده کنید تا ظاهر چشم را تغییر دهید. این لنزهای سفارشی را می‌توان به گونه‌ای طراحی کرد که مانند مردمک سالم به نظر برسد و رنگ‌ها می‌توانند به ایجاد ظاهر طبیعی‌تر کمک کنند.

جلوه‌های ویژه: نوعی از لنزهای تماسی با نام “لنزهای تماسی با جلوه ویژه” یا لنزهای تماسی جدید وجود دارند که می‌توانند چشمان شما را گربه مانند جلوه دهند یا ظاهری خون آشام به شما بدهند.

انواع لنزهای رنگی

در قسمت قبل با ویژگی‌های لنز رنگی طبیعی آشنا شدیم. به طور کلی دو نوع اصلی از لنزهای تماسی رنگی وجود دارد که لنزهای پلانو و لنزهای اصلاح کننده بینایی هستند. لنزهای تماسی رنگی پلانو فقط به دلایل زیبایی استفاده می‌شوند و در واقع برای تصحیح بینایی کاربرد ندارند. اگر نسخه‌ای برای دوربینی، نزدیک بینی یا آستیگماتیسم دارید، می‌توانید تماس‌های رنگی با خواص تصحیح بینایی را دریافت کنید. لنزهای رنگی دارای رنگ‌های مختلفی هستند که می‌توانید بر اساس ظاهر مدنظرتان رنگ مناسب‌تر را انتخاب کنید. انواع لنزهای رنگی شامل موارد زیر هستند. 

رنگ تقویتی: این نوع لنزها برای چشم‌های رنگ روشن عالی هستند که ویژگی‌های عالی دارند. یک رنگ تقویت‌کننده می‌تواند رنگ طبیعی چشم‌های شما را نشان دهد و به برجسته‌کردن آن‌ها کمک کند. رنگ‌های تقویتی به رنگ شفاف (نیمه شفاف) هستند که می‌توانند رنگ چشم را زنده‌تر کنند.

رنگ دید: این نوع رنگ معمولاً بسیار جزئی است و اغلب رنگ چشم شما را تغییر نمی‌دهد. این لنزها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که هنگام قرار دادن در چشم، دیده شدن و کنترل را آسان‌تر می‌کنند.

رنگ مات: رنگ‌های مات همان‌طور که از نام آن‌ها مشخص است شفاف نیستند و می‌توانند به طور کامل رنگ طبیعی چشم شما را تغییر دهند. اگر چشم‌های تیره دارید، برای تغییر رنگ چشم‌ها به رنگ مات نیاز دارید. رنگ‌های مات دارای طیف گسترده‌ای از گزینه‌های رنگی هستند و لنزهای تماسی با جلوه ویژه معمولاً دارای رنگ‌های مات هستند.

رنگ‌های سفارشی: شما می‌توانید لنزهای رنگی را به طور خاص سفارش دهید تا مطابق با ویژگی‌های شما باشد. اگر به دلیل اصلاح دید می‌خواهید ظاهر چشم‌های خود را تغییر دهید، اگر ورزشکار هستید و به دنبال رنگ‌های خاص ورزشی هستید، یا اگر فقط چیزی منحصر به فرد می‌خواهید، می‌توانید لنز سفارشی را انتخاب کنید.

خطرات احتمالی لنزهای تماسی رنگی

لنزهای تماسی رنگی می‌توانند گاهی با مقداری خطر همراه باشند. به طور معمول، اگر تمام دستورالعمل‌های مربوط به تمیز کردن، قرار دادن در چشم و نگهداری از لنز را دنبال کنید، می‌توانید خطرات احتمالی را به حداقل برسانید. صدمات و مشکلات ممکن است در لنزهای رنگی بیشتر از لنزهای معمولی باشد زیرا بسیاری از مردم آن‌ها را از فروشگاه‌هایی خریداری می‌کنند که معتبر نیستند. همچنین اگر لنزها به درستی روی چشم شما فیکس نشده باشند، احتمال خطر افزایش می‌یابد.

عفونت در چشم یکی از بزرگترین مسائل مربوط به استفاده از لنزهای تماسی است. بهداشت مناسب می‌تواند به کاهش احتمال این امر کمک کند. برای اطمینان از تناسب مناسب، لنزهای رنگی باید به درستی در چشم قرار بگیرند. اگر لنزها به درستی در چشم قرار نگیرند امکان بروز عوارضی مانند خراش قرنیه، عفونت قرنیه و زخم‌های احتمالی، کاهش بینایی، عکس‌العمل‌های آلرژیتیک و ورم ملتحمه وجود دارد. بنابراین قبل از استفاده از لنز می‌بایست در مورد استفاده و نگهداری از آن اطلاعات لازم را داشته باشید و به آن‌ها عمل کنید.

ایمنی لنز

مراجعه به چشم پزشک و تایید وی برای استفاده از لنز حتی برای آن‌هایی که فقط به دلایل زیبایی از لنز  استفاده می‌کنند، اهمیت زیادی دارد. همچنین شما باید لنز موردنیازتان را از فروشندگان معتبر خریداری کنید و با ویژگی‌های آن آشنا باشید؛ در صورتی که آن‌ها را از مراکز غیرمعتبر تهیه کنید ممکن است استفاده از آن‌ها ایمن نباشد. برای جلوگیری از عوارض احتمالی، یک اپتومتریست باید اطمینان حاصل کند که نسخه و اندازه لنزهای رنگی برای شما مناسب است.

تمام دستورالعمل های مربوط به لنزهای رنگی خود را دنبال کنید. آن‌ها را طبق برنامه زمانی خاص و دستورالعملشان استفاده کنید. مثلاً اگر لنزهای یک‌بار مصرف روزانه هستند، حتماً هر شب آن‌ها را بیرون بیاورید و هر روز صبح آن‌ها را با لنزهای جدید جایگزین کنید. فقط از محلول لنز مناسب برای لنزهای خود استفاده کنید و آن‌ها را طبق توصیه سازنده نگهداری کنید. لنزهای رنگی می‌توانند روشی جالب برای تغییر ظاهر شما باشند و زمانی که دقیقاً طبق تجویز مورد استفاده قرار بگیرند می‌توانند بی‌خطر باشند.

منابع:

ttdeye

nvisioncenters

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *