ایمنی لنز

نحوه استفاده از قطره با لنز چشم + انواع قطره چشم

چگونه از قطره مرطوب کننده لنز برای برطرف کردن خشکی چشم استفاده کنیم

قطره چشم دارویی است که مستقیماً وارد چشم می‌شود و از آن‌جایی که چشم‌ها حساسیت ویژه‌ای دارند باید این کار را به درستی انجام دهید. اگر زمانی که از لنز استفاده می‌کنید قصد استفاده از قطره را دارید استفاده درست از قطره، اهمیت دوچندان پیدا می‌کند. با توجه به این موضوع، ما در این مقاله تصمیم گرفتیم به نحوه استفاده از قطره با لنز چشم بپردازیم، پس با ما همراه باشید.

لنزهای تماسی

امروزه لنزهای تماسی پیشرفت زیادی کرده‌اند؛ به طوری که می‌توانند رطوبت چشم‌ها را حفظ نمایند. با وجود این پیشرفت‌ها لنزهای تماسی هنوز می‌توانند سبب تحریک چشمان شما شوند. بنابراین، برخی اوقات احساس کمی ناراحتی می‌تواند طبیعی باشد بخصوص در مواردی که از لنزها به مدت طولانی استفاده می‌کنید اما اگر ناراحتی چشم بیش از حد معمول بود باید به دنبال دلیل آن باشید.

در صورت تحریک لنز، از مالش چشم‌ها خودداری کنید زیرا این کار می‌تواند سبب خراش روی قرنیه شما شود. قرنیه همان بخشی است که نور را به طرف چشم شما متمرکز می‌کند. بنابراین هر نوع آسیبی به آن می‌تواند جبران ناپذیر باشد. علاوه بر این، مالش چشم می‌تواند سبب از بین رفتن لنزهای تماسی نیز گردد.

خشکی چشم

یکی از مسائلی که میان بسیاری از افراد وجود دارد، خشکی چشم است. افراد بزرگسال زیادی با خشکی چشم روبه‌رو هستند و به همین دلیل سعی دارند رطوبت کافی برای رفع خشکی را تامین کنند. البته تنها تامین رطوبت کافی نیست بلکه کیفیت آن هم اهمیت زیادی دارد. اشک‌ها ترکیبی از روغن‌ها، مخاط‌ها، الکترولیت‌ها و پروتئین‌ها می‌باشند که از سطح چشم محافظت می‌کنند. در صورتی که این نوع محافظت وجود نداشته باشد چشم‌ها دچار سوزش و قرمزی می‌شوند. در صورت شدت یافتن این وضع مواردی چون حس چیزی سنگین در چشم، احساس سنگینی در پلک و تار شدن بینایی را خواهید داشت.

عوامل بیولوژیکی و محیطی مختلفی مثل بارداری، داروهای خاص، حساسیت، استفاده زیاد از رایانه و قرار گرفتن در معرض دود می‌توانند سبب خشکی چشم شود. برخی از علائم خشکی چشم با بیماری‌های جدی چشم شباهت دارند و برای تشخیص دقیق علت آن‌ها باید به چشم‌پزشکی مراجعه کنید. پس از معاینه، در صورتی که تشخیص پزشک، خشکی چشم باشد، اولین قدم برای درمان استفاده از قطره چشم است.

انواع قطره

انواع قطره چشم

انواع قطره بدون نسخه به طور کلی به سه نوع تقسیم می‌شوند که شامل قطره چشم برای رفع خشکی، قطره چشم برای رفع قرمزی و قطره مرطوب‌کننده لنز تماسی است. اینکه از کدوم نوع قطره استفاده کنید به درمان موردنیاز شما بستگی دارد.

قبل از گذاشتن لنز چه قطره ای بریزیم

بعضی اوقات چشم آنچنان دچار خشکی شده است که باید قبل از گذاشتن لنز بر روی آن از قطره مرطوب کننده مخصوص استفاده کنیم، اگر شما هم دچار چنین حالتی شدید حتما از قطره مناسب برای رفع خشکی چشم استفاده کنید. 

قطره رفع خشکی چشم

یکی از انواع قطره چشم، قطره‌های مخصوص درمان خشکی چشم هستند که به عنوان اشک مصنوعی نیز نامیده می‌شوند. برندهای مختلفی، قطره چشم برای درمان خشکی چشم تولید می‌کنند. اشک مصنوعی دربردارنده الکترولیت‌ها چون سدیم، پتاسیم، صمغ گوار و مواد نگهدارنده است.

قطره رفع قرمزی چشم

در صورتی که از لنزهای تماسی استفاده می‌کنید نباید هر نوع قطره‌ای که مدعی رفع قرمزی چشم است را استفاده کنید. این قطره‌ها دربردارنده موادی هستند که به عنوان “عروق تنگ کننده” شهرت دارند. هدف اصلی این عروق، کوچک کردن رگهای خونی ریزی است که باعث تغییر در سفیدی چشم می‌شوند. در صورت استفاده همزمان قطره‌ها با لنز تماسی، امکان ایجاد رسوباتی در لنز شما وجود دارد که در نهایت این رسوبات سبب قرمزی چشمتان می‌شود.

قطره مرطوب کننده لنزهای تماسی

قطره مرطوب کننده لنز تماسی نوع دیگری از انواع قطره چشم هستند که سبب استفاده راحت‌تر از لنزهای تماسی می‌شوند. در صورتی که روی بسته‌بندی این قطره‌ها عبارت “برای استفاده با لنزهای تماسی”  درج شده باشد پس می‌توانید همزمان با لنز از آن‌ها استفاده نمایید. این قطره‌ها به شکلی طراحی شده‌اند که با لنزهای تماسی شما سازگاری داشته باشند. قطره‌های مرطوب کننده قادر هستند باکتری‌ها و رسوبات را از چشم شما را خارج کنند بدون اینکه لنزهای تماسی را از بین ببرند.

اشک مصنوعی

اشک مصنوعی روشی برای حفظ رطوبت چشم است که سبب رفع مشکلات ناشی از خشکی چشم مثل سوزش، خارش و … می‌شود. این نوع قطره سطح چشم را مرطوب و چرب می‌سازد و به این ترتیب سبب شست‌وشوی کامل و دفع گرد و غبار، آلودگی‌ها و سایر میکروارگانیسم‌ها از سطح چشم می‌گردد. این عملکرد با ترشح و تولید سه ماده یعنی ماده روغنی، ماده آبکی و ماده موکوسی انجام می‌شود.

ماده روغنی به وسیله غده میبومین در پلک چشم درست می‌شود که سبب پیشگیری از تبخیر سریع آب از سطح چشم می‌شود. ماده آبکی نیز به وسیله غدد لاکریمال در پشت پلک بالایی چشم درست می‌شوند که از رطوبت چشم محافظت می‌کنند. علاوه بر این‌ها، ماده موکوسی که به وسیله سلول‌های گوبلت در ملتحمه چشم ترشح می‌گردد به روان شدن اشک و حرکت آن در سطح چشم کمک می‌کند. خشکی چشم زمانی اتفاق می‌افتد که تولید این سه مواد دچار اختلال شود.

استفاده از قطره با لنز چشم

در صورتی که قصد استفاده از قطره مرطوب‌کننده لنز را دارید در وهله اول دست خود را به خوبی بشویید تا کاملاً تمیز شود. پس از آن، پلک‌ها را باز کرده و در چشم قطره بچکانید. اگر قطره مورد استفاده شما، از انواع دیگر قطره است، لازم است قبل از آن لنز تماسی را از چشم خارج سازید. اشک مصنوعی ضخامت بیشتری داشته و برای روان کردن چشم‌ها به کار می‌رود. این نوع قطره حاوی روغن‌هایی است که در صورت استفاده دائمی ممکن است لنزها را روان کنند. همچنین، قطره‌های ضدقرمزی و حساسیت با لنزهای تماسی سازگار نیستند.

قطره‌های خشکی چشم نیز حاوی ترکیباتی می‌باشند که با لنزهای تماسی جور در نمی‌آیند. پس از استفاده از قطره خشکی چشم، ۱۵ دقیقه صبر کنید و بعد به سراغ کارهایتان بروید. در این ۱۵ دقیقه، فرصت کافی  برای اشباع شدن چشم‌هایتان وجود دارد. به غیر از این موارد، اگر در خصوص استفاده از قطره‌های چشمی دچار مشکل شدید می‌توانید برای راهنمایی به اپتومتریست مراجعه کنید.

جمع بندی

ما در این مقاله به نحوه استفاده از قطره با لنز چشم پرداختیم و انواع قطره‌های چشم با کاربردشان را معرفی کردیم. افرادی که به منظور دید بهتر یا برای زیبایی ظاهری به لنز نیاز دارند، قبل از خرید لنز بهتر است مطمئن‌ترین برندها را انتخاب کنند. همچنین کسانی که به هر دلیلی نیاز به استفاده از قطره چشم دارند باید به سازگار بودن لنز موردنظر با قطره چشم اطمینان داشته باشند. بنابراین با توجه به ویژگی‌های لنز و قطره چشم در استفاده از آن‌ها باید احتیاط را رعایت کنند.

منبع: verywellhealth

قطره اشک مصنوعی رنیو

قطره مرطوب کننده و آبرسان

Lubricating & Rewetting Eye Drop

رطوبت رسان

نرم کننده لنز چشم

راحتی بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *