ایمنی لنز, نگهداری لنز

5 علامتی که نشان می‌دهد وقت تعویض لنز چشم است

تعویض لنز

آیا در هنگام استفاده از لنز چشم، نگاه کردن برایتان سخت است؟ آیا زمانی که لنز را در چشمان خود قرار می‌دهید چشم‌هایتان تحریک می‌شوند؟ این‌ها علامت‌هایی هستند که نشان می‌دهند ممکن است نیاز به تعویض لنز داشته باشید. لنزهای تماسی به شما کمک می‌کنند محیط اطراف را به وضوح ببینید و برای اینکه از بهترین اثرات آن‌ها بهره ببرید باید نگهداری و رعایت بهداشت را درنظر داشته باشید. اگر تمایل دارید بدانید وقت تعویض لنز چشم چه زمانی است، با ما همراه باشید. ما در این مقاله از سایت دیدآور قصد داریم به ۵ علامتی که نشان‌دهنده وقت تعویض لنز چشم است اشاره کنیم.

۱. تاری دید

لنز چشم باید شفاف باشد به گونه‌ای که شما بتوانید با آن‌ها به راحتی ببینید. بنابراین باید لنزها را از این نظر بررسی کنید. کاری که لنزها باید برای چشمان شما انجام دهند این است که به آن‌ها اجازه دیدن بهتر را بدهند. آن‌ها نباید تأثیر منفی بر بینایی بگذارند. تاری دید هنگام استفاده از لنز ممکن است یکی از این دو دلیل را داشته باشد: ۱. اینکه شما نسخه اشتباهی دارید ۲. روی لنزهای شما ذراتی جمع شده است.

در کوتاه مدت، باید بتوانید بقایا و ذرات باقی‌مانده را از روی لنز پاک کنید. اگر این کار را انجام ندهید در طولانی مدت، با افزایش بیشتر این ذرات و بقایا، عملکرد مخاطبین شما تحت تأثیر قرار می‌گیرد. در این مرحله تنها کاری که می‌توانید انجام دهید استفاده از لنزهای تازه است.

۲. سوزش چشم‌ها

آیا چشمان شما چند ساعت پس از قرار دادن لنزها شروع به سوزش می کنند؟ اگر چنین است، پس آن‌ها به خوبی به شما خدمات نمی‌دهند. برخی از افراد ممکن است به احساس سوزش لنزهای خود عادت کنند. واقعیت این است که این احساس نباید وجود داشته باشد. اگر یک جفت لنز کاملاً جدید باعث سوزش چشمان شما می‌شود، احتمالاً آن جفت برای چشمان شما مناسب نیست و وقت تعویض لنز چشم شما رسیده است.

هر چشمی در نهایت منحصربه‌فرد است و ممکن است به لنزی متفاوت نیاز داشته باشد. اگر مدت زیادی است که هنگام استفاده از  لنز، چشم شما شروع به سوزش می‌کند، احتمالاً اشک‌ها و خراش‌های کوچکی جمع شده‌اند که چشمان شما را تحریک می‌کند. در هر صورت، در این موقعیت باید هر چه سریع‌تر تغییری ایجاد کنید. اینکه اجازه دهید چشمانتان به طور مداوم این حس را داشته باشد در نهایت امکان عفونت چشم برای شما وجود دارد.

۳. قرمزی چشم

لنز چشم نه تنها نباید چشم شما را دچار سوزش کند همچنین نباید سبب قرمزی چشم‌تان شود. اگر چشم شما چند ساعت پس از قرار دادن لنز دچار قرمزی زیاد می‌شود احتمالا وقت تعویض لنز چشم است. قرمزی چشم به دو دلیل مشابه ظاهر می‌شود؛ یکی اینکه لنزهای جدید برای چشمان شما مناسب نیستند و دوم اینکه لنزهای قدیمی دچار آسیب و در نهایت تحریک چشم شده‌اند. 

البته توجه داشته باشید که ممکن است روی لنز تماسی چیزی مثل پرز، گرد و غبار، ذره‌ای از چیزی و … قرار گرفته باشد. اگر اینطور است، می‌توانید با یک تمیز کردن ساده آن را از بین ببرید. لنزهای خود را با محلول بشویید، آن را خوب بمالید و  داخل محلول جدید قرار دهید.

۴‌. تاریخ انقضا لنز چشم

شاید بزرگ‌ترین علامتی که وقت تعویض لنز چشم را نشان می‌دهد تاریخ انقضای لنز باشد. تولیدکنندگان لنزها را به گونه‌ای طراحی کرده‌اند که برای مدت زمان مشخصی و نه بیشتر از آن موثر باشند. لنزهای قدیمی ممکن است مدت ها قبل از تاریخ انقضا دچار به فرسودگی، پارگی، نازک شدن و پارگیهای میکروسکوپی شوند. با نزدیک شدن به تاریخ انقضای لنزهای خود، باید به چشم پزشک مراجعه کنید.

در یک موقعیت ایده‌آل، قبل از اینکه تاریخ انقضای لنزها برسد بهتر است آن‌ها را با لنزهای جدیدی جایگزین کنید. بنابراین اگر این کار را نکرده‌اید، مطمئن شوید که آن‌ها را در اسرع وقت تعویض کنید. استفاده از لنزهای قدیمی می تواند سبب هر چیزی، از تحریک ساده چشم گرفته تا عفونت یا بدتر از آن شوند.

۵. ثابت قرار نگرفتن لنز روی مردمک چشم

یکی از مشکلات بزرگی که برخی افراد با لنزهای خود دارند این است که آن‌ها روی مردمک چشم فیکس نمی‌شوند. در واقع وقتی لنز را در چشم قرار می‌دهید باید به خوبی روی مردمک قرار بگیرند اما زمانی که آن‌ها دچار آسیب شوند یا به طور نادرست تجویز شوند، به خوبی روی چشم نمی‌نشینند. در عوض، به سمت بالا، پایین، به چپ یا راست جابه‌جا می‌شوند.

در این حالت آن‌ها روی دید شما تأثیر می‌گذارند و باعث ناراحتی چشم می‌شوند. اگر لنزهای شما به خوبی در جای موردنظر قرار نمی‌گیرند احتمالا به یک جفت لنز جدید نیاز خواهید داشت و وقت تعویض لنز چشم رسیده است. حتی ممکن است لازم باشد به اپتومتریست مراجعه کنید و چشمان خود را مجدداً آزمایش کنید تا این مشکل حل شود.

دیگر علائم نشان دهنده زمان تعویض لنز چشم

احساس ناراحتی مداوم: اگر هنگام استفاده از لنزها تماسی، چشم‌های شما تحریک می‌شود، احتمالا مشکلی وجود دارد. از آن‌جایی که امکان چسبیدن خاک یا گرد و غبار به لنزها وجود دارد، تمیز نگه داشتن آن‌ها اهمیت زیادی دارد. در این وضعیت به جستجوی خراش روی لنزها ادامه دهید زیرا این نشانه آن است که وقت تعویض لنز چشم شما فرا رسیده است.

آسیب دائمی به لنزهای تماسی: ممکن است لنزهای تماسی آسیب ببینند. این بدان معناست که اگر لنزهای شما دارای هر گونه خمیدگی یا فرورفتگی باشد، باکتری ها یا ذرات می‌توانند از آن عبور کنند. در این حالت، به جای اینکه لنزها از چشمان شما محافظت کنند، به ذرات اجازه می‌دهند قرنیه شما را لمس کنند.

خشکی چشم: خشکی چشم یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که افراد با آن روبه‌رو هستند. اغلب اوقات می‌توان این مشکل را با قطره‌های چشمی برطرف کرد اما در برخی اوقات این مشکل به خاطر لنز چشم به وجود می‌آید. اگر هر بار که لنز را قرار می‌دهید از خشکی رنج می‌برید، احتمالاً لنزهای شما مشکوک هستند. به عبارت دیگر، این احتمال وجود دارد که وقت تعویض لنز چشم رسیده باشد.

خمیدگی لنزها: لنزها باید شکل کاسه مانند داشته باشد؛ به این معنی که آن‌ها باید تقارن کامل را در تمام زوایا حفظ کنند. اگر لنزهای شما در تمام زوایا متقارن نیستند و در عوض در یک جهت خم شده‌اند، دیگر کارایی ندارند. لنزهای تماسی می‌توانند به دلایل مختلف از ضربه فیزیکی گرفته تا استفاده بیش از حد و …خم شوند. صرف نظر از دلیل خمیدگی آن‌ها، وقت تعویض لنز چشم شما است.

منابع:

https://www.stahlny.com/2019/10/29/5-signs-time-change-your-contacts/

https://www.perfectlensworld.com/articles/when-is-it-time-to-replace-my-contacts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *