ایمنی لنز, دانستنی های روز لنز

اگر مایع لنز نداشتیم چکار کنیم؟ جایگزین مایع لنز

مایع لنز چشم

تمام شدن مایع لنز مشکلی است که اکثر استفاده کنندگان لنز چشم در برخی مواقع با آن مواجه می‌شوند. این صحنه را تصور کنید که برای رفتن به رختخواب آماده شده‌اید، دندان‌ها را مسواک زده‌اید، چراغ شب‌خواب را روشن کرده‌اید و زمان آن رسیده است که لنزهای خود را بیرون بیاورید. اما ناگهان متوجه می‌شوید جعبه لنز شما خالی است و قطره ای از مایع در بطری باقی نمانده‌است. در این وضعیت چه راه حلی برای این مسئله وجود دارد؟

در آن شرایط، ذهن شما احتمالاً به دنبال انواع جایگزین‌های عجولانه بالقوه مضر خواهد بود. اولین نکته‌ای که باید بدانید این است که از تصمیمات عجولانه برای انتخاب جایگزین مایع لنز پرهیز کنید. انتخاب جایگزین برای مایع لنز بسیار حساس و تخصصی است و نباید ساده در نظر گرفته شود. در ادامه این مطلب از دیدآور توضیح می‌دهیم که اگر مایع لنز نداشتیم، چکار کنیم.

اهمیت مایع لنز

شما از مایع لنز برای تمیز کردن و محافظت از لنزهای خود استفاده می‌کنید. پروتئین‌های موجود در چشم شما می‌توانند روی لنزهای شما تجمع پیدا کنند. اگر مراقبت مناسب از لنز را انجام ندهید، می‌تواند منجر به عفونت‌‌های جدی شود.

مایع لنز به صورت تجاری با مواد شیمیایی و نگهدارنده تولید می‌شود. این نه تنها لنزها را تمیز می‌کند، بلکه آنها را ضد عفونی می‌کند و با خیال راحت تجمع پروتئین را از بین می‌برد. برند‌ها و انواع مختلف مایع لنز از ترکیبات مختلفی تشکیل شده‌اند. اما برخی از اصلی ترین آنها اسید بوریک، مواد شوینده و چیزهایی هستند که لنز‌ها را مرطوب و ضد عفونی می‌کنند.

انواع مختلفی از این مایع وجود دارد. به عنوان مثال، برخی برای چشم‌های حساس هستند. برخی دیگر فاقد مواد شیمیایی و نگهدارنده هستند. استفاده از یک مایع چند منظوره می‌تواند تمام نیاز شما از شستشو، تمیز کردن و ضد عفونی کردن را برطرف کند. این امر نیاز به محلول نمکی را نیز از بین می‌برد.

از آنجا که این مایع در نگهداری لنزها اهمیت فراوانی دارد، پیدا کردن جایگزین مایع لنز نیز بسیار مهم است. اگر در یافتن جایگزین مایع لنز عجولانه عمل کنید، صدمات جبران ناپذیری به چشمان شما وارد می‌شود.

راه حل های موجود

وقتی می‌گوییم راه حل، یعنی هم شامل پیدا کردن جایگزین مناسبی برای مایع لنز می‌شود و هم روشی را شامل می‌شود که بتوان با آن لنز را در صحت و سلامت کامل نگه داشت. به طور کلی می‌توانیم دو راه حل کارآمد پیشنهاد کنیم:

  • سرم نمکی: محلول ساده آب شور که برای شستشوی لنزها قبل از قرار دادن آنها استفاده می‌شود، به‌عنوان یک راه حل می‌تواند پاسخگوی نیاز شما باشد، اما برای تمیز کردن، ضدعفونی کردن یا نگهداری مناسب نیست و نمی‌تواند جایگزین مایع لنز باشد.
  • محلول پراکسید هیدروژن: این محلول فوق العاده قوی برای کسانی که چشم‌های حساسی دارند ایده آل است و فقط باید با راهنمایی چشم پزشک استفاده شود. فرآیند استفاده از آن کمی پیچیده‌تر است، زیرا باید آن را با یک عامل خنثی استفاده کنید تا برای چشمان شما ایمن باشد. این محلول نیز با وجود فوایدی که دارد، به‌عنوان جایگزین مایع لنز گزینه مناسبی محسوب نمی‌شود.

با توجه به نکات گفته شده می‌توان نتیجه گرفت که هیچ چیزی به خصوص سرم نمکی را نمی‌توان جایگزین مایع لنز برای نگهداری کرد. با این حال اگر مایع در دسترس نبود، تنها می‌توانیم لنز را با راه‌های گفته شده آبکشی کنیم. علاوه بر این از آنجا که می‌گویند پیشگیری بهتر از درمان است، بهتر است همیشه مقداری مایع لنز در بطری استریل به همراه خود داشته باشیم.

لنزها را در آب نگه ندارید

ممکن است فکر کنید که نگه داشتن لنزهای خود در آب فقط برای یک شب، مشکلی نخواهد داشت، اما این یک تصور اشتباه بسیار بزرگ است! آب، صرف نظر از اینکه از کجا آمده است، حاوی باکتری‌هایی است که می‌توانند باعث عفونت چشم شوند. به علاوه، این امکان وجود دارد که لنزهای نرم شما نیز هنگام نگهداری یا شستشو در آن، شکل خود را به طور کامل از دست بدهند.

برای مثال، باکتری‌هایی مانند آکانتاموبا، ارگانیسمی هستند که اغلب در آب یافت می‌شوند. اگر این انگل لنزهای شما را لمس کرده و به آن بچسبد، چشم‌های شما ملتهب می‌شوند و در صورت عدم درمان، احتمالاً به کراتیت آکانتامبا مبتلا می‌شوند. کراتیت آکانتامبا یک عفونت بسیار جدی قرنیه است که بسیار دردناک بوده و ممکن است نیاز به پیوند قرنیه داشته باشد. در بدترین حالت ممکن است کوری رخ دهد. به همین دلیل است هرگز نباید با لنزهای خود شنا کنید یا دوش بگیرید و اگر مایع لنز نداشتید، به دنبال محلولی بروید که آنها را به طور کامل ضدعفونی کند تا چشمان شما سالم بماند‌.

برخی از منابع ممکن است به شما بگویند که اگر ابتدا آب مقطر را بجوشانید، برای ذخیره تماس ها مناسب است. این نیز توصیه نمی‌شود زیرا هیچ راهی برای اطمینان از کشته شدن همه موجودات موجود در آب وجود ندارد. حتی برای یک شب نگه داشتن لنزها در آب مقطر خطرناک است.

سخن پایانی

مایع لنز یک جزء ضروری برای تمیز نگه داشتن و محافظت از لنز‌هاست. ممکن است در شرایط مختلفی قرار بگیرید که به مایع را در دسترس نداشته باشید یا مایع لنز شما تمام شده باشد. در این شرایط لازم است راه حل‌های موجود را بدانید و تصمیم مناسبی اتخاذ کنید.

اکثر افراد در این مواقع به دنبال یک جایگزین مناسب برای مایع لنز می‌گردند. با این حال همانطور که در این مقاله گفته شد، هیچ چیز نمی‌تواند جایگزین مایع لنز باشد. در این وضعیت تنها می‌توان لنز را با سرم نمکی آبکشی کرد.

بهتر است همیشه مقداری مایع لنز در بطری استریل به همراه داشته باشید. با استفاده از مایع لنز مناسب می‌توانید لنزهای خود را به درستی مدیریت کرده و تمیز نگه دارید.

سوالات متداول

۱) برای اینکه همیشه مایع لنز را در دسترس داشته باشیم چه کنیم؟

لازم است همیشه مقداری مایع لنز در بطری استریل به همراه داشته باشید.

۲) آیا می‌توان از آب برای شستشو لنز استفاده کرد؟

خیر، نباید تحت هیچ شرایطی از آب برای شستشو لنز استفاده شود‌.

۳) چرا آب برای شستشو و نگهداری کوتاه مدت لنز مناسب نیست؟

آب حاوی باکتری‌هایی است که می‌توانند باعث عفونت چشم شوند. به علاوه، این امکان وجود دارد که لنزهای نرم شما نیز هنگام نگهداری یا شستشو در آن، شکل خود را به طور کامل از دست بدهند.

منبع: visiondirect

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *