نگهداری لنز

نگهداری از لنز و یادآوری ۸ نکته مهم در مورد آن

نحوه نگهداری از لنز چشم

نگهداری از لنز و ۸ نکته مهم در مورد آن که همه طرفداران لنز طبی لازم است بدانند چیست و رعایت این نکات به ماندگاری لنز چه کمکی خواهد کرد؟ مقاله جدید را بخوانید.

این نوشته را به خوبی بررسی کنید. چه چیزهایی در زندگی شما وجود دارد که هیچ جایگزینی ندارند؟ پس حتما این موارد باید گران قیمت باشند. شاید ذهن شما سمت خانه ماشین و کالاهای لوکس رفته باشد. اما اشتباه است.

اگر شما یک ماشین بخرید برای نگهداری و محافظت از آن چه قدر وقت می گذارید؟ حتما جواب می دهید خیلی. خب اگر این ماشین خراب بشود چه کاری انجام می دهید؟ درست است. یک ماشین جدید می خرید. شاید کمی خسارت بخورید اما راه حل برای آن وجود دارد. همچنین با خرید خانه جدید و داشتن مشکلات بسیار می توان آن را مقداری تغییر داد و با کمی خرج کردن و هزینه کردن مشکل را حل کرد.

اما این روال برای چشم ها به هیچ وجه نمی تواند انجام شود. اگر چشم شما دچار آسیب شود نمی توانید به راحتی یک چشم جدید بخرید و برای همیشه از این نعمت الهی بی بهره می مانید. پس حالا که می خواهید از لنزها به طور مداوم و حتی هر چند وقت یکبار استفاده کنید باید قوانین استفاده از آن را بدانید تا چشمان تان آسیب نبیند. با این مثال مطمئنا ارزش نگهداری از لنز را فهمیده اید. رعایت بهداشت جزء اولین موارد مهم و لازم در نگهداری از لنز می باشد. ادامه مقاله به شما کمک می کند تا بیشتر بدانید.

طرز نگهداری لنز رنگی چشم

پیش از هر بار استفاده باید در نظر داشته باشید که لنز رنگی چشم خودتان را با محلول لنز مناسب بایستی تمیز و ضد عفونی نموده و سپس آنرا استفاده کنید همچنین تمیز کردن و ضدعوفونی لنز چشم بعد از استفاده نیز امری بسیار ضروری می باشد چرا که مادامیکه لنز رنگی روی چشمان شماست پروتئین های چشمی که بر روی لنز جمع می شوند، و بایستی لنزها را بصورت صحیح تمیز کرد.

برای نگهداری از لنز دستور العمل های مراقبتی را اجرا کنید.

وقتی لنز می خرید دستورالعمل هایی از طرف فروشنده به شما گفته می شود و یا بهمراه لنز به شما داده می شود. این موارد بسیار اهمیت دارد و لازم الاجراست. بسته به اینکه چه لنزی خریداری کرده اید ممکن است دستورالعمل ها متفاوت باشند. اما چیزی که مهم است نگهداری از لنز از هر نوع خریداری شده می باشد.

برای راحتی شما عزیزان دیدآوری مجموعه دستور العمل های لنز رو در قسمت پایین آماده کردیم که براحتی میتونید اونها رو دانلود و مطالعه نمایید

لینک دانلود دستور العمل های مراقبتی صفحه اول →

لینک دانلود دستور العمل های مراقبتی صفحه دوم →

بیاد داشته باشین نگهداری از لنزتون نیازمند حوصله و زمان هستش هنگامی که بخوبی و طبق دستور العمل پیش بروید و برای نگهداری از لنزتون زمان صرف کنید دیگه نیازی ندارید به زودی لنزتون رو تعویض نمایید.

از دلایل انجام کارهایی از قبیل پالیش لنز و شستشوی لنز با دستگاه های مدرن و پیشرفته که در بعضی مواقع تاثیر چندانی برای بهبود لنز ندارد نگهداری نادرست از لنز می باشد.  

برای نگهداری از لنز قبل از استفاده دستان خود را بشویید.

دستان شما باید دور از هر نوع کثیفی و آلودگی باشند. پس حتما دستان خود را بشویید و سپس آن را با حوله خشک و بدون پرز خشک نمایید. هرگز دستان خودتان را با دستمال یا پارچه پرز دار خشک نکنید. باید بدانید که انتقال میکروب ها از دستان شما به محفظه لنزها می تواند سوزش خارش ویا دیگر بیماری های رایج چشم را به همراه داشته باشد.

توجه : مراقب باشید از هر نوع صابونی برای شستشوی دستان خود استفاده نکنید صابون های مایع و یا صابون های کف کننده گزینه های بسیار مناسبی برای شستشو هستند. هرگز از صابون جامد و قلیایی استفاده نکنید و در هنگام شستشو خصوصا زمانی که سریع دستانتان را می شویید دقت نمایید کاملا خیس و آغشته به آب شده و صابون بر روی دستانتان باقی نمانده باشد.

 

بعد از استفاده از لنز باید محفظه لنز تمیز شود.

بعد از هر بار استفاده لنز و محفظه آن را باید تمیز کنید. لنزهای چشمی به میزان زیادی حساس می باشند و طبیعی هم هست. چرا که بر روی حساس ترین قسمت بدن قرار داده می شوند. غیر از تمیز کردن محفظه باید هر ۳ ماه یکبار آن را عوض کنید و یک جدیدش را بخرید. این موضوع ربطی به خراب شدن ویا درست بودن محفظه لنز ندارد. میکروب ها می توانند بعد از مدتی در محفظه لنز حسابی برای خود جا باز کنند. پس باید از آن جلوگیری کرد

توجه : همیشه سعی کنید یک جعبه لنز (جالنزی) جداگانه علاوه بر جالنزی موجود در محلول شستشوی خودتان تهیه کنید. بدین صورت که یکی از آن دور را برای موارد شستشوی لنزتان مثلا با شستشوی لنزتان با قرص شستشوی دهنده لنز و دیگری را فقط برای نگهداری از لنز خود استفاده نمایید. انجام این عمل کمک شایانی به نحوه نگهداری از لنز شما کرده و باعث ماندگاری آن خواهد شد.

برای شستن لنز و محفظه آن از محلول مخصوص استفاده کنید.

هنگام خرید مطمئنا به شما گفته می شود که محلول تمیز کردن لنز مخصوص است. نه فقط لنزها که محفظه آن نیز باید با محلول تمیز گردند. اگر لنز و محفظه آن را با آب لوله کشی بشویید بعد از مدتی بیماری کراتیت از راه می رسد و می تواند منجر به نابینایی گردد. قرمز شدن چشم و تاری دید و احساس درد می تواند ناشی از همین موضوع باشد. محلول های خانگی ویا توصیه های عامیانه را کنار بگذارید. باید قبول کنید چشم های شما ارزش وقت گذاشتن دارند. پس محلول خاص آن را تهیه و استفاده کنید.

برای نگهداری از لنز هیچ وقت ظرف محلول را عوض نکنید.

ظرف محلول مخصوص است و مکانی تمیز برای نگهداری محلول می باشد. تغییر مکان محلول می تواند منجر به عفونت چشم و بی تاثیر شدن اثر محلول شود. حتما می دانید هر چیزی مکان خود را داراست. محلول تمیز کننده لنز نیز از این قاعده مستثنی نیست.

استفاده از لنز و محفظه آن در حمام اشتباه است.

وقتی حمام یا شنا می روید حتما لنز خود را بردارید. حتی باید محفظه لنز را در خارج از حمام قرار دهید. محیط حمام اصلا فضای مناسب برای نگهداری لنز و محفظه آن نیست. بیماری های بسیاری در حمام می تواند وجود داشته باشد. ضمن آنکه ممکن است ناخودآگاه دست کفی خود را به لنز و محفظه آن بزنید و حواس تان پرت باشد.

لنزهای ترک خورده و آسیب دیده را حتما عوض کنید.

باید بدانید لنزهای خراب شده کارآیی خود را از دست داده اند و می تواند خرابی بسیاری برای بینایی شما به همراه داشته باشد. پس به جای اینکه فکر هزینه و پول خرید لنز جدید را داشته باشید نگران چشم های تان باشید و از آن به خوبی محافظت کنید.

برای نگهداری از لنز از دخانیات و سیگار استفاده نکنید.

حساسیت لنزهایی که استفاده می کنید فوق العاده بالا می باشد. از استعمال سیگار و دود کردن آن وقتی لنز می گذارید خودداری نمائید. اگر لنز را برای زیباتر شدن استفاده می کنید پس مطمئنا استفاده از سیگار چهره شما را زشت خواهد کرد و با زیبایی منافات دارد.

این نکات ایمنی را که گفتیم اگر رعایت کنید برای استفاده از لنز و محفظه آن مشکل نخواهید داشتتیم دیدآور دغدغه بسیاری برای حل مشکل شما عزیزان دارد. پس بعد از خرید لنز تمام نکات مراقبتی را رعایت فرمائید تا از خرید خود راضی تر باشید. نگهداری از لنز به روش درست یاد شده می تواند لبخند بیشتری بر لبان شما بگذارد.

پس نگهداری از لنز کار سختی نیست. شما حتما می توانید.

دوستان عزیز چه نکات دیگری را دیده اید یا خوانده اید که برای لنزها و محفظه آن اهمیت بالایی دارد؟ در نظرها تجربیات خود را قرار دهید تا بتوانیم گروهی و تیمی مشکلات مربوط به نگهداری از لنز را رفع کنیم. تیم دیدآور همیشه تلاش می کند تا جدیدترین مطالب را در سایت قرار دهد و از نظر مشتریان گرامی نیز استفاده لازم را ببرد.