نگهداری لنز

نحوه استفاده از لنز چشم را آموزش ببینید

چگونه از لنزم استفاده کنم؟

نحوه استفاده از لنز چشم را آموزش ببینید و با دوستان تان درباره تصمیم خود برای خرید یک لنز جدید رنگی و مناسب بودن آن با چشمان تان بحث کنید.

لنز دارید؟ و می خواهید این بار خرید نمائید؟

پس مقاله های سایت را بخوانید تا به تصمیم بهتر شما کمک کند.

بعد از خرید لنز نکات زیادی را باید برای نگهداری آن رعایت فرمایید. شاید بهتر باشد از یک فروشگاه معتبر کمک بگیرید تا لنز مناسب برای چشم شما و میزان سایش آن را تعیین کند. یا حداقل خود در این مورد به خوبی تحقیق کنید تا بهتر انتخاب کنید.

آماده اید تا با یکدیگر سراغ آموزش استفاده از لنز نرم برویم؟

بهترین روش و نحوه استفاده از لنز چشم چیست؟

استفاده از محلول های خانگی و شخصی

نکات مهم نگهداری لنزها

بیماری های احتمالی

ارتباط با تیم دیدآور برای یادگیری نحوه استفاده از لنز چشم

نحوه استفاده از لنز چشم

نحوه استفاده از لنز چشم

بهترین روش و نحوه استفاده از لنز چشم چیست؟

اهمیت روش های مراقبت از لنز چشم بر هیچکس پوشیده نیست و چشم پزشکان هم معمولا از قبل توصیه هایی برای دقت عمل در نگهداری لنزها دارند که هر کدام بسته به نوع لنز و مواد سازنده آن متفاوت است.

در این مورد محلول های مراقبت چند منظوره و محلول های مراقبت شامل پراکسید هیدروژن بیشتر به چشم می خورند. مثلا برای لنزهای GP ممکن است محلول های چند منظوره ویا پراکسید هیدروژن استفاده کنید. گاهی لنزها را صرفا با محلول شست و شو می دهند و گاهی لازم است لنزها ابتدا تمیز شده و سپس در محلول خیسانده گردند.

محلول های مراقبت در دو گروه تعریف می شوند:

1- محلول های مراقبت از لنز نرم یا soft contact lens solution که برای شستشو، ضدعفونی و نگهداری لنز های نرم هستند.

2-محلول های مراقبت از لنز سخت یا (Hard contact lens solutiom (RGP که برای شستشو، ضد عفونی و نگهداری لنز های سخت استفاده می شوند.

اینکه برای لنز خود باید از چه روشی استفاده کنید، بستگی به کارخانه سازنده آن خواهد داشت و دستور العملی که به شما توصیه می کند. این روند مراقبت از لنز می تواند از عفونت جلوگیری کند. البته راه حل های کارخانه سازنده ممکن است مربوط به لنزهای قدیمی تر باشند و برای لنزهای جدید کارآیی نداشته باشند. پس لازم است از یک متخصص کمک بگیرید.

لنزهای جدید دارای ترکیبات شیمیایی متنوع و متفاوتی است و باید بدانید با چه محلولی سازگاری دارند. استفاده از محلول اشتباه می تواند خطرناک باشد. بعضی چشم ها با همه محلول های لنز سازگاری ندارند پس همواره تلاش داشته باشین محلولی را انتخاب نمایید که با چشمان شما سازگار باشد.

البته لازم است لنزهای نرم هم در محلول خیسانده شوند و هم بعد از بیرون آوردن مالش داده شوند. این کار تقریبا 20 ثانیه زمان میبرد. مالش دادن لنز تماسی با دست، رسوبات و میکرو ارگانیسم ها را از بین می برد و عوارض را کاهش می دهد.

ممکن است این سوال برای شما پیش آید که حین حمام کردن در وان آب گرم آیا می توان همزمان از لنز استفاده کرد؟ جواب خیر است. عارضه ای به نام کراتیت وجود دارد که می تواند بینایی چشم شما را کم کند.

اگر هم موقع حمام کردن لنز را در نیاورده اید، تلاش کنید تا چشمان و صورت خود را با آب نشویید. و اگر تصادفی شستید، باید لنزها را با دستان خشک و تمیز بردارید و ضد عفونی کنید ویا دور بریزید.

حین استفاده از لنزها از ریمل های ضد آب که به راحتی با آب پاک نمی شوند استفاده نکنید. چون ممکن است لنزهای چشمی نرم را لکه دار کند.

استفاده از محلول های خانگی و شخصی

مسئله دیگر اینکه از آب لوله کشی برای تمیز کردن لنز نباید استفاده کنید. چرا که حاوی میکرو ارگانیسم هایی است که می تواند موجب عفونت چشم گردند. یکی از این این عفونت ها، توسط آکانتاموبا است که یک آمیب میکروسکوپی بوده و معمولا در آب دریاچه و اقیانوس ها پیدا می شود.

ما همیشه می گوییم ایده پردازی بسیار خوب است اما برای شست و شوی لنزها اصلا نباید خودتان محلول درست کنید یا با آب نمک و محلول سرم نمکی (نرمال سالین)، لنز چشم را شست و شوی دهید. بلکه از همان محلول های خاص خود لنز باید استفاده کنید.

عده ای به اشتباه و به توصیه دوستان و همکاران و افراد از شامپوها و مواد پاک کننده برای شستشوی لنزشان استفاده کرده و می گویند که با انجام این عمل عمر لنزشان بیشتر و لنز در چشمانشان راحت تر می شود توجه داشته باشید این یک باور کاملا غلط بوده و از این کار جدا خودداری نمایید چون ممکن است به چشمانتان آسیب جدی بزنین مواد شستشو دهنده مخصوص لنزها هیچ جایگزینی نداشته و تنها محلولی است که با آن می توانید لنز خودتان را شستشو ، ضدعفونی و نگهداری کنید.

نکات مهم نگهداری لنزها

نکته مهم دیگر اینکه همیشه باید با دستان تمیز و خشک لنز را بردارید و بشویید و هیچگاه از دستمال کاغذی پارچه پرز دار برای خشک کردن دست خودتان استفاده نکنید. همچنین نباید به دست های خود کرم زده باشید. حتی باید لنزها را در محفظه مناسبی نگهداری کرد و هر 3 ماه باید جای آن ها را عوض کنید.

ضمنا محلول های قدیمی را استفاده نکنید عمر محلول های لنز مدت سه ماه از لحظه باز کردن می باشد. مهم نیست چه حجم محلولی را خریداری می کنید بعد از باز کردن درب محلول و استفاده به مدت ۳ ماه باقیمانده محلول رو حتما دور ریخته و محلول جدید تهیه نمایید.
نکته مهم که باید رعایت کنید : هنگام خرید مایع لنز حتما تاریخ مصرف محلول لنزتان را چک نمایید.

این را به یاد داشته باشید لنزها شخصی هستند. پس از یک لنز دو نفر نمی توانند استفاده کنند. تا وقتی لنز به چشم دارید، در استفاده از سشوار و اسپری مو دقت کنید.

بیماری های احتمالی

نحوه استفاده از لنز چشم باید با رعایت نکات کارخانه سازنده و عمل به دستورات پزشک باشد. اگر این موارد را رعایت نکنید، ممکن است بیماری های زیر سراغ شما بیاید:

تار شدن دید ناگهانی

متورم شدن و قرمز شدن چشم ها

احساس درد در ناحیه چشم و اطراف آن

مبهم شدن دید ناگهانی

ارتباط با تیم دیدآور برای یادگیری نحوه استفاده از لنز چشم

دنیای لنزها بسیار گسترده است و هنوز مباحث زیادی وجود دارد که نحوه استفاده از لنز چشم را آموزش ببینید. اگر سوالی داشتید، تیم دیدآور می تواند به شما پاسخ خوبی هدیه کند. همچنین به تلویزیون دیدآور می توانید سر بزنید.

نحوه استفاده از لنز چشم

نحوه استفاده از لنز چشم