دانستنی های روز لنز

دستگاه لنزگذار چیست و چگونه باید از آن کمک بگیریم؟

دستگاه لنزگذار چیست وچگونه باید از آن کمک بگیریم؟

اگر چه بسیاری از افراد با استفاده از دست‌ها، لنز را در چشم خود قرار داده یا از آن خارج می‌کنند اما برخی از مواقع ممکن است نیاز به دستگاه لنز گذار باشد. در مواقعی که به آب و صابون برای شستن دست دسترسی ندارید استفاده از دستگاه لنزگذار می‌تواند گزینه مناسبی باشد. همچنین برخی از افراد ممکن است در اوایل استفاده از لنز، استرس داشته باشند که از انگشت برای گذاشتن لنز استفاده کنند؛ به همین خاطر آن‌ها نیز می‌توانند دستگاه لنزگذار را مورد استفاده قرار دهند.

اگر از افرادی هستید که به طور مداوم از لنز استفاده میکنید و تمایل دارید از دستگاه لنزگذار برای قرار دادن آن در چشم استفاده کنید با ما همراه باشید. ما در این مقاله از وب سایت دیدآور قصد داریم به معرفی دستگاه لنزگذار و نحوه استفاده از آن بپردازیم.

دستگاه لنزگذار

از آن‌جایی که استفاده از دستگاه لنزگذار مانع تماس مستقیم دست‌ها با چشم می‌شود، برای سلامت چشمان شما اهمیت زیادی دارد. بسیاری از افراد ممکن است هنگام قرار دادن لنز در چشم با استفاده از انگشت استرس داشته باشند؛ در این حالت، افراد با دستگاه لنزگذار می‌توانند با دلهره کمتر لنز را در چشمان خود قرار دهند.

همچنین برخی از بانوان به دلیل داشتن ناخن‌های بلند ممکن است در خصوص استفاده از انگشت برای قرار دادن لنز تردید داشته باشند که در این حالت نیز دستگاه لنز گذار می‌تواند احتمال آسیب به لنز و چشم را به حداقل برساند؛ به شرطی که از آن به‌درستی استفاده کنید. علاوه بر این‌ها، گاهی ممکن است شما در مسافرت به سر ببرید و در آن ایام هر از گاهی بخواهید لنز را در چشمان خود بگذارید یا خارج کنید و به آب و فضای بهداشتی دسترسی نداشته باشد که در این حالت نیز دستگاه لنزگذار می‌تواند به شما کمک کند.

نحوه گزاشتن لنز

ویژگی‌های دستگاه لنز گذار

دستگاه لنز گذار از جنس سیلیکون نرم و پلاستیک می‌باشد که این ماده غیر سمی و بدون بو است. از ویژگی‌های دستگاه لنزگذار می‌توان به راحتی استفاده، بهداشتی و تمیز بودن و برخورداری از سطحی ضد لغزش اشاره کرد. سطح ضد لغزش این دستگاه سبب جلوگیری از افتادن لنز شده و مانع از نفوذ آلودگی به درون لنز می‌شود. دستگاه‌های لنزگذار می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند که همه انواع آن دارای دسته‌ای بلند به نام اپلیکاتور و یک دهانه دایره‌ای هستند. دهانه دایره‌ای دستگاه به اندازه لنز چشمی است که لنز روی آن قرار می‌گیرد و سپس به قرنیه منتقل می‌شود.

گذاشتن لنز با استفاده از دستگاه لنز گذار

  1. قبل استفاده از دستگاه لنزگذار بهتر است بدانید که دستگاه لنزگذار یک محصول مکنده برای برداشتن لنز نمی‌باشد و لنزهای نرم به دلیل وجود ترکیباتی خاص، قابلیت مکش را ندارند.
  2. برای اینکه لنز چشم به دهانه دستگاه نچسبد باید سعی کنید گذاشتن یا برداشتن لنز را سریع انجام دهید.
  3. این دستگاه به صورتی طراحی شده است که لنز را تا زمانی که به خوبی در چشم قرار گیرد، روی خود نگه می‌دارد.
  4. زمانی که قصد دارید لنز چشم را با استفاده از دستگاه در چشم قرار دهید، با استفاده از یک دست پلک چشم خود را باز نگه‌ دارید و با استفاده از دست دیگر اپلیکاتور را به چشم نزدیک کنید. آنگاه میله رنگی سوراخ مرکزی یا لنز چشم را نگاه کنید تا بتوانید آن را به درستی روی قرنیه قرار دهید.
  5. وقتی که با چشم خود لنز را لمس کردید، مقداری میله را بچرخانید سپس دست‌های خود را به دو طرف دستگیره فشار دهید تا لنز موردنظر از اپلیکاتور کامل جدا شود.

برداشتن لنز با استفاده از دستگاه لنز گذار

برداشتن لنز چشم با استفاده از دستگاه لنزگذار کار چندان سختی نمی‌باشد فقط کافی است کمی تمرکز به خرج دهید. دستگاه لنز گذار از بهترین و جدیدترین ابزاری است که می‌توانید با استفاده از آن لنز را از چشم خود بردارید. با استفاده از این ابزار شما لنز را بدون تماس مستقیم دست از چشم خارج می‌کنید.

اهمیت استفاده از دستگاه لنزگذار

با توجه به اینکه امروزه افراد زیادی از لنزهای چشمی استفاده می‌کنند، نحوه صحیح استفاده و نگهداری از آن‌ها اهمیت زیادی دارد. یکی از مواردی که در نگهداری از لنزهای چشم ضروری است جلوگیری از انتقال آلودگی به درون آنها می‌باشد. از معمول‌ترین راه‌های آلودگی لنز چشم، آلودگی از طریق دست‌ها در هنگام گذاشتن و برداشتن لنز است.

با توجه به این موضوع اهمیت استفاده از دستگاه لنزگذار آشکار می‌شود. همچنین، استفاده از لنز برای افرادی که دارای ناخن‌های بلند می‌باشند چالش دیگری است که می‌توان آن را با استفاده از دستگاه لنزگذار حل کرد. با این تعاریف، دستگاه لنز گذار برای بسیاری از افرادی که از لنز استفاده می‌کنند، وسیله‌ای کاربردی و مناسب است. این دستگاه‌ها معمولا به صورت پکهایی هستند که حاوی یک دستگاه غیر اتوماتیک به نام انبر، یک قاشقک جهت برداشتن لنز و محفظه لنز هستند.

نکاتی در ارتباط با دستگاه لنزگذار

در صورتی که قصد استفاده از دستگاه لنز گذار را دارید باید برخی از نکات را رعایت کنید. یکی از این نکات رعایت کامل بهداشت دستگاه لنز گذار و قرار دادن آن در محفظه‌ای تمیز است. از آن‌جایی که دستگاه لنز گذار با لنز و لنز با چشم‌ها در ارتباط است دور بودن آن از هر گونه آلودگی ضروری است.

نکته دیگر این است موقع قرار دادن لنزها با استفاده از دستگاه لنزگذار توجه داشته باشید که هر لنز را در چشم مخصوص قرار دهید و آن‌ها را جابجا قرار ندهید؛ چرا که لنزها هم مانند کفش‌ها سمت و چپ و راست دارند و لازم است برای دید صحیح در جای درست قرار گیرند. علاوه بر این‌ها، باید نحوه استفاده از دستگاه لنزگذار را به خوبی بدانید تا اشتباهاً سبب آسیب به لنزها نشوید.

کلام آخر

ما در این مقاله به معرفی دستگاه لنز گذار و نحوه استفاده از آن پرداختیم. همچنین درباره اهمیت این دستگاه و نکاتی که باید برای استفاده از آن رعایت شود، اشاره کردیم. با استفاده از دستگاه لنز گذار شما می‌توانید از بهداشت لنزها در هنگام گذاشتن و برداشتن از چشم مطمئن شوید به خصوص زمانی که شرایط استفاده از آب و صابون را برای شستن دست‌ها ندارید. در پایان اگر در ارتباط با مطالب پیش رو، سوال یا پیشنهادی دارید آن را با ما در میان بگذارید.

منبع: amazon

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *