دانستنی های روز لنز

توصیه‌های مهم برای استفاده از لنز چشم در مسافرت

توصیه های مهم برای استفاده لنز در مسافرت

همواره مراقبت و نگهداری از لنز به دلیل تاثیر مستقیم آن روی سلامت چشم اهمیت زیادی دارد. یکی از مواقعی که نگهداری از لنز اهمیت دوچندان پیدا می‌کند، هنگامی است که در سفر بسر می‌برید. بنابراین اگر از افرادی هستید که در زمان مسافرت تمایل به استفاده از لنز دارید لازم است با اصول استفاده از لنز در سفر آشنا باشید. از این رو، ما در این مقاله قصد داریم توصیه‌هایی برای استفاده از لنز چشم در مسافرت ارائه دهیم.

تا حد امکان در طول پرواز از لنز چشم استفاده نکنید

یکی از نکاتی که در مورد استفاده از لنز چشم در مسافرت باید رعایت کنید این است که ترجیحا در طول سفر هوایی از لنزهای طبی و رنگی استفاده نکنید. بخش زیادی از لنزها را آب تشکیل می‌دهد و در برخی از نمونه‌های لنز مقدار آب به حدود ۷۰ درصد میرسد. از آن‌جایی که هوای درون کابین هواپیما خشک است احتمال خشک شدن پوست‌ها و چشم وجود دارد که در این صورت اگر از لنز چشم هم استفاده کنید خشکی چشم تشدید خواهد شد. بنابراین برای جلوگیری از خشکی چشم و احساس اذیت بهتر است در زمان پرواز، لنزها را از چشم خارج سازید.

با این حال، در صورتی که نیاز ضروری به استفاده از لنز در زمان پرواز دارید با خود قطره چشم همراه داشته باشید تا در صورت نیاز از آن استفاده کنید. در این مواقع، اگر احساس خشک شدن لنز در چشم را داشتید برای پیشگیری از خارش و اذیت، چند قطره از قطره چشمی را درون چشم بچکانید تا مشکلتان حل شود. علاوه بر این، شما می‌توانید برای استفاده راحت‌تر از لنز چشم در مسافرت از نمونه‌های یکبار مصرف استفاده کنید. با لنزهای یک‌بار مصرف شما از مشکلات شستشوی مداوم لنزها راحت خواهید شد؛ چرا که پس از هر استفاده باید آن را دور بیندازید.

در مقابل اشعه فرابنفش از چشم‌های خود محافظت کنید

از دیگر نکاتی که هنگام استفاده از لنز چشم در مسافرت باید آن را مورد توجه قرار دهید، محافظت از چشم‌ها در مقابل اشعه فرابنفش است. شاید تا بحال زیاد در مورد محافظت پوست در برابر اشعه فرابنفش شنیده باشید اما این مساله در مورد چشم نیز صدق می‌کند. از این رو، وقتی در طول سفر به تفریح می‌پردازید و از لنز چشم استفاده می‌کنید، عینک آفتابی را فراموش نکنید.

علاوه بر عینک آفتابی، کلاه‌های لبه‌دار هم می‌توانند مفید باشند؛ چرا که هر دو مانعی برای ورود اشعه UV به چشم هستند. فرقی نمی‌کند که در فصل گرم سال یا فرد سرد سال هستید در هر صورت نور خورشید حاوی اشعه فرابنفش است. با توجه به این موضوع، حتی در روزهای سرد سال از عینک آفتابی استفاده کنید؛ به خصوص اگر از لنز چشم در مسافرت استفاده می‌کنید.

لنز چشم در مسافرت

از ترکیب لنز تماسی با کرم ضدآفتاب جلوگیری کنید

بسیاری از افرادی که در فصل گرم سال به مسافرت مشغول هستند، کرم ضد آفتاب به یک محصول جدانشدنی برای آن‌ها تبدیل می‌شود. حال باید توجه داشته باشید که اگر از لنز چشم در مسافرت استفاده می‌کنید و هم‌زمان ضدآفتاب را مورد استفاده قرار می‌دهید، ضدآفتابتان نباید با لنز چشم ترکیب شود؛  زیرا ممکن است عوارضی چون قرمزی، سوزش و ریزش اشک را تجربه کنید. این موضوع ممکن است برای برخی از افراد عوارض بیشتری مثل عفونت چشمی را هم به همراه داشته باشد.

قبل شنا و آب‌تنی، لنز را از چشم خود خارج کنید

از دیگر نکاتی که باید در خصوص استفاده از لنز چشم در مسافرت رعایت کنید این است که اگر قصد شنا یا آب‌تنی دارید، حتما قبل از آن لنز را از چشمانتان خارج سازید. از آن‌جایی که آب حاوی باکتری‌های فراوانی است، امکان جذب آن‌ها به لنز چشم وجود دارد که در نهایت سبب عفونت و مشکلات چشمی می‌شود.

علاوه بر این، شنا با لنز می‌تواند سبب تغییر شکل لنز تماسی شود که در این صورت امکان خراب شدن لنز موردنظر وجود دارد. بنابراین توجه داشته باشید در هنگام شنا لنز خود را از چشم خارج کنید اما اگر به هر دلیلی این کار را انجام نمی‌دهید از لنز یکبار مصرف استفاده کنید یا از عینک‌های شما برای حفاظت از لنز و چشمان خود کمک بگیرید.

لنز را با آب معمولی شستشو ندهید

توجه داشته باشید در هنگام استفاده از لنز چشم در مسافرت آن را هرگز با آب معمولی و آب شیر نشویید. شما نه تنها نباید لنز را با آب معمولی شستشو دهید بلکه از ریختن آب روی آن به هر دلیلی جلوگیری کنید. این موضوع بدین دلیل است که درون آب معمولی میکروب‌ها و ویروس‌های زیادی وجود دارند که می‌توانند به لنزچشم و در نتیجه چشم شما انتقال پیدا کنند.

بر اساس تحقیقات مشخص شده است که در آب‌های لوله‌کشی ارگانیزمی به عنوان Acanthamoeba وجود دارد که عامل اساسی عفونت چشم است. این ریز موجودات می‌توانند از طریق آب معمولی وارد چشم شوند و به قرنیه آسیب برسانند.

بنابراین بهتر است از لنزها در مایع لنز و جا لنزی تمیز نگهداری کنید. همچنین هر بار پس از استفاده از لنز، آن را با مایع لنز شستشو داده که آثار آلودگی از روی لنز پاک شود. جالنزی را نیز با محلول‌های آبکشی استریل شستشو دهید سپس آن را در جایی قرار دهید تا کاملا خشک شود؛ آنگاه مورد استفاده قرار دهید. از شستن دست‌ها قبل از استفاده از لنز چشم در مسافرت نیز غافل نشوید.

یک کیت سفری لنز را در طول سفر به همراه داشته باشید

بسیاری از افرادی که به طور مداوم از لنز استفاده می‌کنند لنز چشم را در درون جا لنزی به همراه مایع لنز در کیف خود قرار می‌دهند. اما اگر شما از افرادی هستید که عادت به استفاده مداوم از لنز دارید خوب است بدانید که کیت‌های سفری محصولی کاربردی و مفید هستند. شما می‌توانید هر گاه قصد خروج از خانه را داشتید تمام وسایل مربوط به لنز را درون این جعبه‌های کوچک قرار دهید‌. از آن‌جایی که اندازه این کیت‌ها کوچک و جمع‌وجور هستند، شما برای جابجایی آن‌ها مشکلی نخواهید داشت.

هرگز محلول شوینده را به ظرف یا قوطی دیگری انتقال ندهید

از آن‌جایی که در هواپیما امکان به همراه داشتن بطری مایعات و محلول‌ها وجود ندارد ممکن است با خود فکر کنید آن را درون قوطی کوچک یا ظرف دیگری بریزید و به همراه خود ببرید. انجام این کار اشتباه است؛ چرا که سبب از بین بردن خاصیت استرلیزه و ضدعفونی مایع لنز می‌شود. بنابراین در طول سفر یا از لنزهای یک‌بار مصرف استفاده کنید یا مایع لنز جدیدی را از شهر یا کشور مقصد تهیه نمایید.

نسخه لنز چشم خود را در سفر به همراه داشته باشید

افرادی که تمایل به استفاده از لنز چشم در مسافرت دارند بهتر است نسخه لنز را در مسافرت به همراه داشته باشند. وجود نسخه لنز کمک می‌کند تا اگر مشکلی پیش آمد بتوانید در صورت لزوم آن را به داروخانه نشان دهید و راهنمایی بخواهید.

عینک طبی خود را در طول سفر به همراه داشته باشید

حتی اگر قصد از استفاده از لنز چشم در مسافرت را دارید بهتر است عینک طبی را نیز همراه خود داشته باشید. از آن‌جایی که در طول سفر امکان برخورد با مواد آلرژی‌زا وجود دارد، استفاده از عینک در پیشگیری از آلرژی می‌تواند موثر باشد.

منبع: cdc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *