دانستنی های روز لنز, نگهداری لنز

چگونه لنز چشم و جعبه آن را تمیز کنیم؟

تمیز کردن لنز

در پایان یک روز طولانی، ممکن است که وسوسه شوید در مراقبت از لنزهای تماسی خود کوتاهی کنید. اما باید به خاطر داشته باشید که تمیز کردن لنز بسیار حائز اهمیت است. اگر لنز شما از نوع دائمی است، نمی‌توانید آن را قبل از خواب بیرون بیاورید، بنابراین باید هر بار پس از استفاده، آن را به دقت تمیز کنید تا از آن مراقبت شود.

در واقع محافظت از لنزها سبب محافظت از چشمانتان در برابر عفونت می‌شود. خوشبختانه، تمیز کردن لنز و جعبه آن را می‌توان در عرض چند دقیقه انجام داد. اگر تمایل دارید با چگونگی تمیز کردن لنز چشم و جعبه آن آشنا شوید با ما همراه باشید. ما در این مقاله از سایت دیدآور قصد داریم مراحل شستشوی لنز را به صورت گام به گام به شما آموزش دهیم.

مراحل تمیز کردن لنز چشم

چه از لنزهای فصلی و چه از لنزهای سالانه استفاده می‌کنید، این مراحل ساده را می‌توانید هر شب قبل از خواب برای تمیز کردن آن‌ها انجام دهید. فقط مطمئن شوید که از مایع لنز مناسب برای لنز خود استفاده کنید. همچنین توجه داشته باشید لنزهای یکبار مصرف روزانه نیازی به تمیز کردن ندارند؛ فقط آن‌ها را بیرون بیندازید.

۱. دستان خود را بشویید و اجازه دهید تا خشک شوند

دست‌های کثیف می‌توانند آلودگی، میکروب‌ و چربی را به لنزهای شما منتقل کنند، بنابراین حتماً آن‌ها را کاملا بشویید. پس از شستشوی دست‌ها اجازه دهید تا در هوای آزاد خشک شوند یا از یک حوله تمیز و بدون پرز استفاده کنید.

۲. محفظه لنز تماسی خود را با مایع لنز تازه پر کنید

مهم است که همیشه هنگام خارج کردن لنز از چشم، هر دو محفظه را با محلول تازه پر کنید؛ نه اینکه از مایع لنز قدیمی استفاده کنید. مایع لنز استفاده شده دیگر استریل نیست و مستعد رشد باکتری است که می‌تواند باعث ناراحتی یا حتی عفونت شود.

۳. لنز را با مایع لنز مالش دهید

ابتدا پس از خارج کردن لنز، آن را در کف دست خود قرار دهید و دستتان به شکل کاسه جمع کنید. چند قطره از محلول را روی لنز بریزید و سپس به آرامی لنز را به صورت دایره‌ای روی کف دست خود به مدت حدود ۱۵ ثانیه بمالید تا تمیز شود.

۴. لنز خود را با مایع لنز بیشتری بشوئید

شستشوی بیشتر ممکن است اضافی به نظر برسد، اما چون شستشو یک مرحله مهم است، بنابراین آن را نادیده نگیرید. بهتر است بار دیگر یکی دو قطره مایع لنز روی لنز بریزید و آن را مالش دهید تا مطمئن شوید لنز به خوبی تمیز شده است. شستشو هر گونه کثیفی یا آلودگی باقی‌مانده را می‌تواند پاک کند.

۵. لنز تماسی را در محفظه نگهداری قرار دهید و محفظه آن را ببندید

به یاد داشته باشید، هر چشمی نسخه لنزهای تماسی خاص خود را دارد؛ حتماً هر لنز تماسی را در محفظه صحیح قرار دهید سپس درب آن را به خوبی و محکم ببندید. این کار باعث حفظ سلامت لنز و جلوگیری از آلودگی‌ها و آسیب به چشم می‌شود.

۶. این مراحل را برای هر دو چشم انجام دهید و صبر کنید تا لنزهایتان برای مدت زمان مشخص در مایع لنز  بمانند.

اغلب توصیه می‌کنند که لنزها ۶ تا ۸ ساعت در مایع لنز خیسانده شوند که این زمان بسته به برند سازنده لنز متفاوت است. بنابراین بهترین راه برای تمیز کردن لنزهای تماسی این است که اجازه دهید لنزها یک شب در مایع لنز خیسانده شوند. صبح، قبل از قرار دادن لنزها در چشم، دستان خود را بشویید و خشک کنید، لنزهای خود را دوباره با لنز تازه مالش و شستشو دهید سپس استفاده کنید.

روش تمیز کردن جعبه لنز

از تمیز کردن جا لنزی خود غافل نشوید. تمیز نگه‌داشتن جعبه ذخیره‌سازی لنز به اندازه تمیز کردن لنزها اهمیت دارد. صبح‌ها، پس از قرار دادن لنز در چشم خود، مایع لنز استفاده شده را از جعبه بیرون بریزید، جعبه و درب آن را با مایع لنز تازه مالش داده و بشوئید. جعبه و درپوش را وارونه روی دستمال کاغذی بگذارید تا در هوای آزاد خشک شوند. همچنین باید هر سه ماه یک‌بار جعبه ذخیره لنز خود را تعویض کنید. در صورت ترک خوردن یا آسیب‌دیدگی نیز باید فورا این کار را انجام دهید.

سایر نکات تمیز کردن لنز  چشم

دنبال کردن مراحل و اقداماتی که گفته شد، راهی مطمئن برای تمیز نگه داشتن لنزهای چشم است اما اگر می‌خواهید مطمئن شوید که از لنزهای خود به بهترین شکل ممکن مراقبت می‌کنید، این نکات اضافی را در نظر داشته باشید.

  • اطمینان حاصل کنید که همیشه قبل از اینکه لنز را در دست‌هایتان نگهدارید، آن ها را به خوبی شسته باشید.
  • با ملایمت از لنزهای خود استفاده کنید و مراقب باشید که آن‌ها را پاره نکنید.
  • توجه داشته باشید که همیشه لنز هر چشم را در جا لنزی مخصوص خودش قرار دهید تا هنگام استفاده لنزها را با هم قاطی نکنید. 
  • قبل از پاک کردن آرایش، لنزهایتان را بردارید تا مواد آرایشی به لنزهایتان نخورد.
  • قبل از شنا یا دوش گرفتن، لنزهای را از چشم خارج کنید‌.
  • برای تمیز کردن یا خیس کردن لنزهای خود از آب، نمک یا بزاق استفاده نکنید. به هیچ یک از این گزینه‌ها نمی توان برای تمیز کردن درست لنزها اعتماد کرد.
  • از یک مقدار مایع لنز دوبار استفاده نکنید و مایع لنز قدیمی را با مایع لنز جدید جدید مخلوط نکنید.
  • با لنزهای خود نخوابید مگر اینکه چشم پزشک آن را تجویز کرده باشد و لنز مورد نظر از لنزهای تایید شده شبانه باشد.
  • از مایع لنز منقضی شده استفاده نکنید.

چگونه بدون مایع لنز، لنزهای خود را تمیز کنید؟

اگر زمان تمیز کردن لنزهای شما رسیده و متوجه شدید که مایع لنزتان تمام شده است، چه کاری باید انجام دهید؟ وقتی صحبت از لنزها و سلامت چشم شما می‌شود، باید از اقدامات اشتباه خودداری کنید.

در چنین شرایطی بهتر است با لنزهای خود نخوابید مگر اینکه، لنزهای مورد تایید و تجویز شده برای استفاده در طول شب را داشته باشید. همچنین نباید لنزهای خود را در آب ذخیره کنید یا سعی کنید یک راه حل خانگی را خودتان انجام دهید. در اینجا چند راه وجود دارد:

۱. مقداری مایع لنز از یک دوست یا همسایه قرض بگیرید و مطمئن شوید که برای لنزهای شما مناسب است.

۲. سریع به داروخانه یا فروشگاه بروید و مایع لنز جدیدی را خریداری کنید.

۳. اگر دیر وقت بود و امکان رفتن به داروخانه یا فروشگاه را نداشتید، این کار را به فردای آن روز موکول کنید و فقط برای این یک بار لنزهای خود را  در محلول نمکی یا آب مقطر ذخیره کنید. فقط به یاد داشته باشید که این کار نباید به عادت تبدیل شود.

منبع؛
warbyparker

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *