مزایای لنز

مهمترین فاکتورها برای انتخاب مایع لنز چشم مناسب چیست؟

مهم ترین فاکتور ها برای انتخاب مایع لنز چشم مناسب چیست؟

علاوه بر انتخاب لنز چشم خوب، موضوع دیگری که برای استفاده‌کنندگان از لنز اهمیت دارد، انتخاب مایع لنز چشم مناسب است. چشم هر فرد منحصر به خود بوده و با چشم سایر افراد متفاوت است و به این ترتیب نحوه مراقبت از آن نیز می‌تواند متفاوت باشد. معمولا چشم پزشک‌ها به استفاده کنندگان لنز، مایع چشم مناسب با لنز و انتخاب نوع بی ضرر را توصیه می‌کنند. بنابراین شما به عنوان فردی که از لنز استفاده می‌کنید باید توصیه‌های لازم را رعایت کنید زیرا ممکن است هر مایع لنزی مناسب چشم شما نباشد.

تمیز کردن لنز چشم با استفاده مایع لنز به شیوه صحیح، نه تنها سبب حفظ کیفیت و طول عمر لنزها بلکه سبب سلامت چشمان شما و پیشگیری از بیماری‌های چشمی می‌شود. اگر از افرادی هستید که از لنز استفاده می‌کنید و تمایل به خرید مایع لنز مناسب دارید با ما همراه باشید؛ زیرا ما در این مقاله از وب سایت دیدآور قصد داریم به معرفی مهمترین فاکتورها برای انتخاب مایع لنز چشم مناسب بپردازیم با ما همراه باشید.

روش استفاده از مایع لنز چشم

قبل از قرار دادن لنز در چشم باید آن‌ها را مالش داده و به خوبی پاک و تمیز کنید. انجام این کار سبب پاکسازی موجودات میکروبی از سطح لنز می‌شود؛ همچنین، با این کار چربی‌ها و پروتئین‌هایی روی لنز چشم جدا می‌گردند. پس از انجام این کار نوبت استفاده از مایع لنز چشم برای تمیز کردن لنز چشم است. برای این کار می‌توانید دو طرف لنز را با استفاده از مایع لنز مرطوب کنید که در این صورت لنزهایی سالم‌تر خواهید داشت. گاهی ممکن است برای ضدعفونی لنزهای چشمی نیاز به اقدامات بیشتری باشد که در این صورت بهتر است قبل از انجام مراقبت‌های دیگر با چشم پزشک مشورت کنید.

انواع لنز مایع

انواع مایع لنز چشم

مایع لنز چشم ها دارای انواع مختلفی هستند که برای لنزهای گوناگون کاربرد دارند. برای استفاده از مایع لنز لازم است که با نحوه استفاده از آن آشنا باشید؛ چرا که در غیر این صورت، ممکن است با مشکلات جدی روبه‌رو شوید. مراقبت نادرست از مایع لنز احتمال عفونت و زخم قرنیه را بالا می‌برد که مساله‌ای جدی است‌. به طور کلی مایع لنزها دارای دو نوع هستند؛ یکی نوع از آن‌ها محلول‌های لنز چند منظوره و دیگری محلول‌های هیدروژن پراکسید است که کارایی این مایع لنزها با یکدیگر متفاوت است.

مایع لنزهای لنز چند منظوره

از مهم‌ترین مزایای مایع لنزهای چند منظوره می‌توان به قدرت تمیز کنندگی، شستشو، ضدعفونی و نگهداری از لنزهای چشم اشاره کرد. این نوع محصول‌ها در بازار به مقدار زیاد وجود دارند که خریداران می‌توانند با استفاده از آن‌ها لنز را شستشو دهند. زمان استفاده از این نوع مایع لنز، ابتدا دستان خود را به خوبی بشویید، آنگاه چند قطره از مایع لنز را کف دست خود بریزید، یکی از لنزها را در این مایع قرار دهید، آنگاه لنز مورد نظر را با استفاده از پد انگشتی لنز مالش دهید.

مالش لنز کار راحتی است و بیشتر از یک دقیقه وقت شما را نمی‌گیرد پس از آن لنز را چرخانده و همین روند را دوباره انجام دهید. بنابراین قبل از اینکه لنز را درون جا لنزی حاوی مایع لنز قرار دهید آن را کف دستتان با مایع لنز بشویید. این عمل تاثیر زیادی روی نظافت لنز چشم دارد؛ بنابراین آن را فراموش نکنید. لنزهای تمیز دید بهتری به شما می‌دهند و سلامت چشمانتان را حفظ می‌کنند.

مایع لنز هیدروژن پراکسید

یکی دیگر از انواع مایع لنزها که قدرت خوبی برای تمیز کردن و ضدعفونی لنز دارند، مایع لنز هیدروژن پر اکسید است. این نوع مایع لنز برای افرادی که سابقه حساسیت و آلرژی دارند گزینه مناسبی است. مایع لنز هیدروژن پراکسید برای مالش، شستشو و نگهداری از لنز کاربرد دارد ولی باید مرحله خنثی‌سازی آن انجام شود. در صورتی که مرحله خنثی‌سازی مایع لنز هیدروژن پر اکسید را انجام ندهید احتمال سوزش و سوختگی شدید چشم وجود دارد.

برای انجام خنثی‌سازی باید لنزها را درون یک محفظه لنز مخصوص قرار دهید. این محفظه حاوی قرص خنثی کننده‌ است که در اثر برخورد با محلول هیدروژن پر اکسید از خود واکنش نشان می‌دهد. بنابراین، در صورتی که مایع لنز شما از نوع هیدروژن پراکسید است نباید بدون خنثی کردن آن را روی لنز چشم خود بریزید. همچنین با هر بطری مایع لنز چشم جدید مهم است که محفظه لنز را عوض کنید؛ چرا که قرص خنثی‌سازی پس از استفاده تاثیر خود را از دست می‌دهد.

از هر کدام از مایع لنزها که می‌خواهید استفاده کنید لازم است لنزها برای چند ساعت در آن‌ها بمانند. بهتر است شب این کار را انجام دهید که تا صبح بتوانید در صورت نیاز استفاده کنید. محلول هیدروژن پراکسید نسبت به محلول چند منظوره به زمان و مراقبت بیشتری نیازمند است. بنابراین اگر به دنبال یک راه ساده و سریع برای تمیز کردن لنزهای خود هستید ممکن است محلول‌های هیدروژن پراکسید مناسب شما نباشند.

مهمترین فاکتورها برای انتخاب مایع لنز چشم مناسب

 • برای انتخاب مناسبترین مایع لنز چشم باید از ویژگی‌های مایع لنز خوب اطلاع داشته باشید. از این رو، در ادامه به معرفی ویژگی‌های مایع لنز مناسب می‌پردازیم:
 • مایع لنزهای خوب از قدرت پاک کنندگی و ضدعفونی کامل برخوردارند و به خوبی از لنزها نگهداری می‌کنند.
 • مایع لنز باکیفیت سبب تمیزی و تازگی لنزهای شما می‌شوند.
 • بهترین مایع لنزها، مایع لنزی هستند که سبب از بین بردن رسوبات پروتئینی و میکرو ارگانیسم‌های مضر می‌شوند.
 • مایع لنزهای خوب باعث از بین بردن خشکی چشم و مرطوب نگهداشتن لنز می‌شوند.
 • یک مایع لنز چشم مناسب سبب آلرژی، سوزش و خارش، چشم‌ها نمی‌شود.
 • مایع لنز مناسب، باکتری‌ها و قارچ‌های روی سطح لنز را از بین می‌برد.
 • مایع لنزهای خوب، معمولا هم برای لنزهای طبی و هم برای لنزهای رنگی کاربرد دارند.
 • مایع لنزهای باکیفیت از کمترین افزودنی برخوردار هستند.
 • این مایع لنزها از قیمت و حجم مناسبی برخوردارند.
 • از بسته‌بندی مرغوب و باکیفیتی بهره‌مند هستند.
 • میزان پروتئین آن‌ها کم بوده و قدرت پاک کردن چربی‌ها را از سطح لنز دارند.
 • یک مایع لنز چشم خوب برای چشم‌های حساس نیز قابل استفاده و مناسب است.
 • مایع لنز مناسب سبب افزایش طول عمر لنز چشم می‌شود و همواره آن را نرم نگه می‌دارد.
 • از دیگر ویژگی‌های مایع لنز چشم خوب این است که برای ساخت آن‌ها از بهترین مواد استفاده می‌شود.

منبع: lenspure

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *