مزایای لنز

مزایای استفاده از لنز چشم به جای عینک

مزایای استفاده از لنز چشم به جای عینک

افرادی که چشمان ضعیفی دارند برای دید بهتر باید از لنز چشم به جای عینک استفاده کنند؛ زیرا در غیر این صورت نمی‌توانند اطراف خود را به طور واضح ببینند. بنابراین لنز چشم وسیله‌ای مناسب برای افرادی با چشمان ضعیف است. با این حال، ممکن است برخی از افراد در صورت استفاده مکرر از عینک و نگهداشتن آن روی چشم احساس خستگی کنند. همچنین شیشه عینک برای اینکه شفاف باشد به طور مرتب نیاز به تمیز کردن دارد تا اگر گردوخاک یا بخار روی آن نشسته است، کاملا پاک شود.

علاوه بر این‌ها، برخی از افراد احساس می‌کنند بدون عینک ظاهر زیباتری دارند. مجموع این دلایل سبب می‌شود که برخی از افراد تمایلی به استفاده از عینک نداشته باشند و  ترجیح دهند از لنز چشم به جای عینک استفاده کنند. در اینجا ممکن است این سوال پیش بیاید که آیا لنز چشم جایگزین مناسبی به جای عینک است یا خیر؟ برای پاسخ به این سؤال باید مزایا و معایب استفاده از لنز چشم آگاه باشید. بر همین اساس، ما در این مقاله تصمیم داریم به مزایا و معایب استفاده از لنز چشم به جای عینک بپردازیم، پس با ما همراه باشید.

لنز چشم به جای عینک

اگر چه استفاده از لنز می‌تواند مزایای زیادی برای کاربر داشته باشد اما قبل از استفاده از آن باید به چشم‌پزشک مراجعه کنید. چشم‌پزشک با انجام تست‌هایی چشم شما را مورد بررسی قرار می‌دهد تا ببیند لنز چشم مناسب شما هست یا خیر؟ پس از انجام بررسی‌های لازم چنانچه پزشک تشخیص داد شما از شرایط لازم برای استفاده از لنز چشم برخوردار هستید می‌توانید لنز موردنظرتان را خریداری کنید. البته به یاد داشته باشید در صورت تهیه لنز، حتما تمامی نکات بهداشتی را در این مورد رعایت کنید تا مشکلی پیش نیاید.

مزیت لنز چشم

مزایای لنز چشم نسبت به عینک

با توجه به اینکه لنز چشم محصولی سبک بوده و روی قرنیه چشم قرار میگیرد، در هنگام استفاده از آن راحت خواهید بود. استفاده از لنز چشم به جای عینک دارای مزایایی است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • ممکن است استفاده از عینک، زیبایی چهره برخی از افراد را کمتر کند در حالی که در صورت استفاده از لنز چنین احساسی نخواهید داشت. لنز چشم نه تنها زیبایی شما را کمتر نمی‌کند بلکه اگر از نوع رنگی و مناسب آن استفاده کنید زیبایی شما دوچندان خواهد شد.
 • استفاده از لنز چشم به جای عینک احساس راحتی بیشتری به شما می‌دهد زیرا که لنز وزن خاصی ندارد اما عینک با کمی وزن روی بینی قرار می‌گیرد و ممکن است برخی از افراد را خسته کند. همچنین افرادی که بینی خود را عمل کرده‌اند ممکن است برای حفظ فرم بینی ترجیح دهند از عینک استفاده نکنند.
 • استفاده از لنز چشم به جای عینک ممکن است سبب دید واضح‌تر در برخی از افراد شود. مثلا افرادی که دچار آستیگماتیسم هستند یا تفاوت نمره دو چشم آن‌ها زیاد است و یا اینکه دچار کراتوکونوس (قوز قرنیه) هستند، استفاده از لنز نسبت به عینک، دید واضحتری به آن‌ها می‌دهد.
 • برای برخی از مشاغل، استفاده از لنز به جای عینک می‌تواند مناسب باشد. از جمله این مشاغل می‌توان به بازیگران، مدلینگها و …. اشاره کرد.
 • یکی دیگر از مزایای لنز نسبت به عینک، برخورداری از عمق میدان بیشتر است. بر این اساس، استفاده از لنز به جای عینک برای افرادی چون ورزشکاران مناسب‌تر میباشد؛ چرا که لنز وسعت دید بهتری به آن‌ها می‌دهد. همچنین افرادی که به طور مداوم به فعالیت‌های ورزشی مشغول هستند ممکن است عینک برای آن‌ها محدودیت‌هایی به‌ وجود آورد.
 • برخی از درمان‌ها مثل ویژن تراپی و درمان کوررنگی با  استفاده از لنز چشم انجام می‌شود.
 • از دیگر مزیت‌های لنز چشم به جای عینک، بزرگنمایی بیشتر آن نسبت به لنز است. معمولا افرادی که نزدیک بین بالایی دارند با گذاشتن عینک، اجسام را ریزتر مشاهده می‌کنند.

معایب لنز چشم نسبت به عینک

لنز چشم مانند هر محصول دیگری در کنار مزایای زیادی که دارد، با معایبی هم روبه‌روست. البته در صورتی که مراقبت‌های لازم را انجام دهید و نکات بهداشتی را رعایت کنید احتمال کمی وجود دارد که با این معایب روبه‌رو شوید. در ادامه به معایب استفاده از لنز چشم به جای عینک می‌پردازیم.

 • از هر ۵۰۰ استفاده کننده از لنز چشم، ۱ نفر دچار عفونت چشمی جدی می‌شود که این مورد اغلب به دلیل استفاده نادرست اتفاق می‌افتد. البته شما قبل از استفاده از لنز با مراجعه به چشم‌پزشک و پس از آن با رعایت نکات لازم می‌توانید از این اتفاق جلوگیری کنید.
 • در هنگام استفاده از لنز،  در صورتی که نظافت و بهداشت کافی را رعایت نکنید ممکن است با  سوزش و التهاب چشم روبه‌رو شوید.
 • افرادی که چشمان خشک یا حساسی دارند ممکن است چشمان آن‌ها با استفاده از لنز چشم تحریک شود.
 • گاهی ممکن است آلودگی به سطح لنز و از این طریق به داخل چشم نفوذ کند.
 • با توجه به حساسیت بالایی که لنزها دارند نسبت به عینک زمان کمتری می‌توان از آن‌ها استفاده کرد و از این لحاظ عینک‌ها به صرفه‌تر می‌باشند.

لنز چشم بهتر است یا عینک؟

انتخاب لنز چشم یا عینک به عوامل مختلفی مثل سلیقه شخصی، درجه ضعیف بودن چشم، قیمت لنز یا عینک، راحت بودن در چشم و …. بستگی دارد. البته در کنار این موارد، مشورت با چشم پزشک در خصوص انتخاب لنز چشم یا عینک هم اهمیت زیادی دارد. بنابراین بهتر است قبل از خرید به چشم پزشک مراجعه کنید و اطلاعات لازم را در خصوص استفاده از هر کدام بدست آورید. آنگاه بر اساس نظر چشم‌پزشک و اطلاعات بدست آمده، هر کدام مناسب‌تر بود را انتخاب کرده و اقدام به خرید کنید.

اگر چه لنز چشم به جای عینک در برخی موارد می‌تواند گزینه مناسب‌تری باشد اما استفاده مداوم آن ممکن است برای برخی از افراد مشکلاتی به وجود آورد بخصوص افرادی که رعایت نکات بهداشتی را در نظر نمی‌گیرند. همچنین افرادی که نمره چشم آن‌ها بالاتر از ۴ و چشم‌هایشان رنگی است توصیه می‌شود به طور مداوم از لنز استفاده نکنند و فقط برای برخی زمان‌های خاص آن را مورد استفاده قرار دهند.

کلام آخر

ما در این مقاله به مزیتهای استفاده از لنز چشم به جای عینک پرداختیم و گفتیم که استفاده از هر کدام در چه موقعیتهایی مناسب‌تر است. بنابراین در صورتی که شرایط استفاده از لنز را دارید میتوانید اقدام به خرید آن کنید. در پایان اگر در ارتباط با مطالب پیش رو سوال یا پیشنهادی دارید، آن را با ما در میان بگذارید.

منبع: cdc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *