مزایای لنز

آیا می‌توان لنز چشم را در یخچال نگهداری کرد؟

نگهداری از لنز در یخچال درست است؟

این روزها افراد بسیاری تمایل به استفاده مداوم از لنز چشم دارند. این افراد را می توان به دو دسته تقسیم کرد. برخی از آن‌ها از لنز به عنوان جایگزینی برای عینک استفاده می‌کنند و برخی دیگر آن را برای زیبایی چهره بکار می‌برند. شما جز هر کدام از این دو دسته باشید باید برای سلامت چشم خود از لنزها به خوبی نگهداری کنید. یکی از مواردی که در مراقبت از لنز اهمیت دارد، قرار دادن لنز در محفظه‌ای تمیز و مکانی مناسب مانند یخچال است.

 در همین مورد برای برخی از افراد ممکن است این سوال پیش بیاید که آیا می‌توان لنز را در یخچال نگهداری کرد؟ اگر شما هم با این سوال مواجه هستید با ما همراه باشید؛ زیرا ما در این مقاله قصد داریم به موضوع نگهداری از لنز چشم در یخچال بپردازیم.

نگهداری از لنز چشم در یخچال

برخی از افراد ممکن است عقیده داشته باشند که یخچال مکان مناسبی برای نگهداری از لنزها می‌باشد و در این مورد باید بگوییم که تاکنون هیچ مقاله‌ای در خصوص نگهداری از لنز چشم در یخچال منتشر نشده است و در منابع علمی توصیه‌ای در این باره دیده نمی‌شود. مواردی که در خصوص نگهداری لنز در یخچال گفته می‌شود اغلب درباره نگهداری آن‌ها در مایع لنز، شستن دست‌ها قبل استفاده از لنز، شستن و تمیز بودن مداوم محفظه لنزهای چشمی و این گونه موارد است.

همچنین برخی عقیده دارند که با توجه به‌ دمای پایین یخچال، قرار دادن لنز در یخچال می‌تواند باعث از بین رفتن باکتری‌های موجود در سطح آن شود. در مورد این باور، باید بگوییم که تا بحال مقاله علمی که این موضوع را تایید یا رد کند، وجود نداشته است.

رسیدگی به لنز چشم

یکی از موارد مهمی که در صورت خرید لنز باید توجه داشته باشید نظافت لنز و رعایت بهداشت آن‌ها می‌باشد. در وهله اول، پس از خرید لنز باید آن را درون یک جا لنزی کاملا تمیز قرار دهید، در جا لنزی به مقدار مشخصی مایع لنز بریزید و سپس آن را در جای مناسبی در دمای معمولی اتاق قرار دهید. پس از آن هر زمان نیاز به استفاده از لنز داشتید، قبل از دست زدن به لنز، دست‌های خود را با آب و صابون بشویید و با دستمالی نرم و بدون پرز خشک کنید.

 در زمان قرار دادن لنز آن را با نوک انگشتانتان نگه دارید و مراقب باشید ناخن‌هایتان به آن‌ها آسیب وارد نکنند. در نهایت، پس از هر چند ساعت استفاده، قبل از خارج کردن لنز از چشم‌هایتان دوباره دست‌هایتان را با آب و صابون بشویید و مایع لنز موجود در جالنزی را تعویض نمایید‌.

نکاتی برای مراقبت از لنزها

اگر می‌خواهید لنزهایتان تا تاریخ انقضایشان دوام داشته باشند و شما با استفاده از آن‌ها دید خوبی داشته باشید لازم است که نسبت به رعایت برخی  از نکات مراقبت آگاهی داشته باشید. در ادامه برخی از این نکات را با شما در میان می‌گذاریم.

  • قبل از استفاده از لنز دست‌های خود را به خوبی با آب و صابون بشویید و به درستی خشک کنید.
  • توجه داشته باشید که تاریخ مایع لنز شما نگذشته باشد.
  • برچسب روی لنز و مایع لنز را مطالعه کرده و به دقت دنبال کنید.
  • هر مدت یک بار محفظه نگهداری لنز چشم را تعویض کرده و آن‌ها را شستشو دهید و ضدعفونی کنید.
  • پس از اتمام تاریخ لنز حتما آن را دور بیندازید.
  • برای شستشوی لنزها از مایع لنز استفاده کرده و هرگز آن‌ها را با شیر آب منزل شستشو ندهید. از آن‌جایی که آب لوله‌کشی همراه با ناخالصی‌ است می‌تواند سبب آلودگی لنزهایتان و در نهایت آسیب به چشمانتان شود.
نظافت محفظه نگهداری لنز

نظافت محفظه نگهداری لنز

اگر همواره از لنز استفاده می‌کنید دقت داشته باشید که برای مراقبت از چشمانتان تمام توصیه‌های متخصصین را در خصوص لنز و محصولات مراقبتی آن به خصوص محفظه نگهداری لنز چشم موردتوجه قرار دهید. از آن‌جایی که محفظه نگهداری از لنز می‌تواند منبعی برای رشد باکتری‌ها محسوب شود، نظافت آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

 بنابراین، هر بار پس از اینکه از محلول ضدعفونی‌کننده استریل و پاک کننده‌های لنز تماسی استفاده می‌کنید، محفظه لنزهای تماسی خود را پاک کنید. البته بخاطر داشته باشید برای اینکار از شیر آب استفاده نکنید. این کار باید به وسیله محلول های ضدعفونی‌کننده  تازه و استریل انجام شود. پس از پاک کردن محفظه نیز، آن را با یک دستمال مناسب و تمیز، پاک کنید. علاوه بر این‌ها، بر طبق توصیه متخصص چشم هر چند وقت یک بار محفظه نگهداری لنز را تعویض کنید.

در صورت آسیب دیدن لنز چه باید کرد؟

اگر از استفاده‌کنندگان همیشگی لنز هستید بخاطر داشته باشید همواره از لنزهایتان مراقبت و نگهداری کنید تا دچار آسیب نشوند. هر گاه هنگام استفاده از لنز احساس کردید چشم‌های شما اذیت می‌شوند احتمال این وجود دارد که لنزهایتان دچار آسیب شده باشند. در این صورت باید حتما لنز را از چشم خود خارج کنید تا هم به چشم‌هایتان آسیبی نرسد هم ظاهر لنز را بررسی کنید تا متوجه علت آن شوید.

وقتی لنزها چشم را اذیت می‌کنند احتمال آن وجود دارد که دچار گردو غبار و آلودگی شده باشند یا اینکه خش و شکاف برداشته باشند. اگر مشکل لنز شما آلودگی بود می‌توانید با استفاده از محلول ضدعفونی آن را شستشو دهید تا آلودگی‌هایش از بین برود. همچنین توجه داشته باشید در صورتی که چشم شما تحریک شده و حالت قرمزی دارد هرگز از لنز استفاده نکنید تا این حالت رفع شود.

کلام آخر

ما در این مقاله به موضوع نگهداری از لنز چشم در یخچال و روش‌های لازم برای مراقبت از لنز  پرداختیم. در مقاله پیش رو به این نتیجه رسیدیم که برای مراقبت از لنزتان نیازی به نگهداری آن در یخچال نیست و قرار دادن آن در یک محفظه پاکیزه در دمای اتاق کفایت می‌کند اما آنچه که اهمیت دارد پاکیزه نگهداشتن لنز، تمیز نگهداشتن محفظه لنز و پرهیز از چیزهایی است که می‌توانند به لنز آسیب برسانند.

 بنابراین اگر تمامی نکات مراقبتی لنز را رعایت کنید می‌توانید مطمئن باشید که لنز شما دچار آسیب نخواهد شد و تا زمان تاریخ انقضا می‌توانید به خوبی از آن استفاده کنید. در پایان اگر در ارتباط با مطالب گفته شده سوال یا تجربه‌ای دارید آن را با ما در میان بگذارید.

منبع: answeree

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *