نگهداری لنز

قرص لنز چیست و چه کاربردی دارد؟

قرص لنز

گاهی لنزهای چشمی برای مراقبت و رعایت بهداشت نیازمند تمیز کردن و شستشو هستند. یکی از محصولاتی که در تمیز شدن و بهداشت لنز چشم موثر است، قرص لنز می‌باشد. این محصول به طور عمیق لنزهای طبی و رنگی را پاک می‌کند. زمانی که سطح یک لنز را رسوبات فراگرفته باشد؛ به طوری که با مایع لنز پاک نشود می‌توانید از قرص لنز استفاده کنید. بر این اساس، نباید به طور مداوم از قرص لنز استفاده کنید بلکه در مواقع نیاز باید آن را به کار بگیرید.

قرص لنز چیست؟

همواره لنزهای چشمی طرفداران بسیاری داشته‌اند و امروزه استفاده از آن‌ها بیش از گذشته صورت می‌گیرد. برندهای مختلفی از لنز چشم در بازار مشاهده می‌شود که افراد می‌توانند بر اساس نیاز خود، نوع مناسب را خریداری کنند. لنزهایی با برند معتبر می‌توانند بسیار مناسب برای افرادی باشند که چشمان ضعیفی داشته و تمایلی به استفاده از عینک ندارند. علاوه بر این، اگر زیبایی ظاهری و ایجاد تنوع هم مدنظر باشد می‌توان از لنزهای رنگی استفاده کرد که دارای دو نمونه طبی و غیرطبی هستند.

برای افرادی که عادت به استفاده از لنز دارند، تنها خرید لنز کفایت نمی‌کند بلکه این افراد باید با نحوه مراقبت و رعایت موارد بهداشتی در این خصوص آشنا باشند. یکی از نکات مهم در رعایت بهداشت، تمیز کردن لنزها می‌باشد که در بازار محصولات مختلفی برای این کار وجود دارد. وقتی برای مدتی از لنزهای چشمی استفاده نمائید ممکن است برخی آلودگی‌ها سطحی را در لنز چشم مشاهده کنید که در اثر مواد اشکی، میکروارگانیسم‌ها و آلاینده‌های محیطی به وجود می‌آیند. در صورت تمیز نکردن این آلودگی‌ها امکان ابتلا به خشکی چشم یا مشکلات دیگر وجود خواهد داشت. اما جای نگرانی وجود ندارد چون شما با استفاده از قرص لنز می‌توانید آلودگی‌های روی سطح لنز را پاک کنید.

روش استفاده از قرص لنز

برای استفاده از این قرص ابتدا آن را درون محلول لنز قرار دهید تا کاملا حل شود. آن‌گاه لنزهای چشم را در محلول موردنظر قرار دهید و صبر کنید تا ۳، ۴ ساعت درون محلول آغشته به قرص بماند. پس از گذشت زمان موردنظر، لنز را از محلول آغشته به قرص لنز خارج کرده و با محلول ساده شستشو دهید. پس از شستشوی لنز، مقداری محلول درون محفظه نگهداری لنز بریزید و لنزها را داخل آن قرار دهید. اجازه دهید لنزها به مدت ۱۰ ساعت درون محفظه بمانند تا آلودگی‌ها به طور کامل از بین بروند.

قرص لنز آنزیمی

قرص‌های لنز دارای انواع مختلفی هستند که یک نمونه آن قرص‌های آنزیمی می‌باشند. این نوع از قرص‌ها برای افرادی مناسب است که قصد کنترل میزان پروتئین لنزهای خود را دارند و می‌خواهند از این طریق هر نوع پروتئینی روی سطح لنز را پاک کنند. میزان استفاده از قرص لنزهای آنزیمی، هفته ای یک‌بار می‌باشد. معمولا به همراه این قرص‌ها یک محلول ضدعفونی‌کننده هیدروژن پراکسید وجود دارند که با وجود آنها راحت‌تر می‌توان لنزها را پاک‌سازی کرد.

فواید استفاده از قرص لنز

وقتی به طور مرتب از لنز چشم استفاده می‌کنید هر روزه گردوغبار زیادی ممکن است روی سطح لنز قرار بگیرد. این گردوغبارها در صورتی که با رسوبات و پروتئین‌های چشم همراه شوند ممکن به چشم آسیب برسانند. در این‌جاست که اهمیت پاک‌سازی لنز چشم و استفاده از قرص‌های لنز آشکار می‌شود.

اشک چشم به تنهایی شامل چهار عنصر مخاط، چربی، کلسیم و پروتئین می‌باشد که از میان آن‌ها پروتئین سخت‌تر از بقیه عناصر بوده و دیرتر پاک می‌شوند. در این‌جاست که نیاز به پاک‌کننده‌های مناسب مانند این قرص احساس می‌شود. البته چشم‌های برخی از افراد رسوبات و پروتئین کمتری ایجاد می‌کنند که در این صورت ممکن است نیازی به قرص نباشد. بنابراین با توجه به متفاوت بودن چشم هر فرد، بهتر است قبل از استفاده از قرص‌های لنز با چشم پزشک مشورت کنید.

بطور کلی پاک‌سازی سریع رسوبات پروتئینی و چربی از سطح لنز از مهمترین فواید قرص لنز می‌باشد. طراحی این قرص‌های لنز به صورتی است که با محلول‌های هیدروژن پراکسید سازگار هستند و می‌توانند با آن‌ها مورد استفاده قرار بگیرند.

قرص لنز چیست

روش نگهداری از قرص لنز

پاک کردن رسوبات چربی چشم که در سطح لنز قرار گرفته اند، کار اصلی قرص لنز می‌باشد. البته بهتر است بدانید که رسوبات چربی به خودی خود برای چشم مشکلی ایجاد نمی‌کنند مگر اینکه با مواد موجود در لنز ترکیب شوند. در این حالت، به دلیل فعل و انفعالات شیمیایی، امکان آسیب به چشم وجود دارد که به همین خاطر باید به پاک‌سازی اقدام کرد.

برای اینکه بهتر بتوانید از قرص‌های لنز خود استفاده کنید باید از شرایط نگهداری آن مطلع باشید. این محصول را باید در دمای اتاق، هوای خشک و به دور از هر نوع رطوبتی نگهداری کنید. برای استفاده از این قرص لنزها حتما اطلاعات روی جعبه را مطالعه کرده و بر طبق آن عمل کنید. همچنین، به یاد داشته باشید که هیچ‌گاه مایعی که آغشته به قرص است را در تماس با چشم قرار ندهید.

نکاتی در ارتباط با استفاده از قرص لنز

برای اینکه بتوانید از هر محصولی به بهترین شکل استفاده کنید لازم است با نکات ضروری در مورد آن آشنایی داشته باشید. بنابراین ما در این قسمت به بررسی برخی از نکات استفاده از قرص لنزها می‌پردازیم.

  • یکی از نکات مهم در مورد استفاده از قرص لنز، توجه به بسته‌بندی آن است. در هنگام خرید قرص لنز توجه نمایید که روکش آلومینیومی قرص لنزها باز نشده باشند یا روی آن منافذ باز وجود نداشته باشد؛ زیرا در صورت وجود منافذ یا بریدگی روی روکش آلومینیومی امکان ورود گردوغبار و آلودگی به درون بسته وجود دارد که در نتیجه آن، آلودگی از قرص لنز به لنز و از لنز به چشم‌ها انتقال پیدا می‌کند. اگر این حالت اتفاق بیفتد امکان ابتلا به عفونت یا سایر مشکلات چشمی وجود خواهد داشت.
  • قبل از اینکه قرص لنز را مورد استفاده قرار دهید با چشم پزشک یا اپتومتریست در این باره صحبت کنید و مشورت بخواهید. این موضوع به این دلیل اهمیت دارد که ممکن است مواد موجود در قرص لنز موجب آلرژی در برخی از افراد شده و سبب آسیب به چشم شوند.
  • میزان استفاده از قرص لنز موضوع دیگری است که باید در خصوص آن با چشم پزشک یا اپتومتریست مشورت کنید. باید حد معینی برای استفاده از قرص لنز تعیین شود؛ چرا که استفاده بیش از حد آن می‌تواند سبب از بین رفتن رسوبات تولید شده در چشم شود؛ رسوباتی که توسط قطرات اشک نگهداری می‌شوند.
  • قرص‌های لنز نیز مانند بسیاری از محصولات، تاریخ انقضا دارند که با فرارسیدن زمان آن دیگر نباید از این محصولات استفاده کرد. قرص لنز منقضی شده در صورت استفاده می‌تواند برای چشم مشکلاتی ایجاد کند.

منبع: pubmed

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *