مزایای لنز

تفاوت لنز آستیگمات با سایر لنزها چیست؟

تفاوت لنز آستیگمات با سایر لنزها

از میان افرادی که چشمان ضعیفی دارند، برخی از آن‌ها فکر می‌کنند به خاطر آستیگماتیسم نمی‌توانند از لنز چشم استفاده کنند. در حالی که این تصور اشتباه بوده و گزینه‌های خوبی از لنزهای چشمی برای اصلاح آستیگماتیسم وجود دارد. لنزهای توریک یکی از بهترین گزینه‌ها برای افرادی است که چشمان آستیگمات دارند. اما تفاوت لنز آستیگمات با سایر لنزها در چیست؟ اگر تمایل دارید جواب این سوال را دریافت کنید و اطلاعات بیشتری در مورد لنز آستیگمات بدست آورید، با ما همراه باشید.

آستیگماتیسم چیست؟

آستیگماتیسم یک نوع بیماری متداول چشمی است که در آن چشم فرد به طور کامل گرد یا کروی نیست. البته افراد بسیاری چشمان آستیگماتیسم دارند اما نوع خفیف آن نیازی به اصلاح ندارد؛ در موارد شدید نیز افراد می‌توانند با استفاده از لنزهای چشمی، تاری و تحریف دید را برطرف سازند.

آستیگماتیسم از متداول‌ترین انواع عیوب انکساری محسوب می‌شود که سبب برخورد نور به شبکیه چشم می‌شود و در این صورت چشم تصویر واضحی را از محیط اطراف نشان نخواهد داد. افراد دارای آستیگمات چشمانشان به شکل دایره نیست و حالت کشیده تری نسبت به چشمان معمولی دارد و همین موضوع سبب تاری دید می‌شود. در صورتی که آستیگماتیسم اصلاح نشود امکان خستگی چشم، ناراحتی یا سردرد وجود دارد.

لنز آستیگمات توریک

یکی از روش‌های اصلاح آستیگماتیسم خفیف و متوسط، استفاده از لنزهای توریک است. اگر چه سال‌های زیادی از لنزهای سخت برای درمان آستیگماتیسم استفاده می‌شد اما امروزه با وجود لنزهای نرم توریک می‌توان به سلامتی طولانی مدت چشم‌ها کمک کرد.

مواد سازنده این لنزها را یک ماده هیدروژل معمولی یا یک ماده هیدروژل سیلیکونی تشکیل می‌دهد. لنزهای توریک نرم هستند و نسبت به لنزهای سخت، اکسیژن رسانی بهتری دارند. بنابراین افرادی که مبتلا به آستیگماتیسم یا سایر عیوب انکساری هستند می‌توانند از لنزهای توریک برای اصلاح دید خود استفاده کنند. البته قیمت لنزهای توریک نسبت به لنزهای معمولی بالاتر است.

تفاوت لنز آستیگمات با سایر لنزها

  • لنز آستیگمات جایگزین مناسبی برای عینک هستند که می‌توان آن‌ها را به طور موقت یا دائم مورد استفاده قرار داد.
  • برخلاف سایر لنزها، لنزهای آستیگماتیسم می‌توانند دید افراد مبتلا به آستیگماتیسم را اصلاح نمایید.
  • معمولا لنزهای طبی تنها یک قدرت دارند، در حالی که لنزهای آستیگماتیسم از دو قدرت برخوردارند که یکی برای رفع مشکل دیدن از راه دور و دیگری اصلاح آستیگماتیسم است.
  • لنزهای آستیگماتیسم نسبت به سایر لنزهای طبی دارای طراحی پیچیده‌تری هستند.
  • لنز آستیگماتیسم از توانایی محافظت چشم‌ها در برابر اشعه‌های مضر برخوردار است.
  • لبه‌های لنز آستیگماتیسم کمی ضخیم و وزن دار است که این ویژگی سبب حفاظت از چشم‌ها می‌شود.
  • لنز آستیگمات قادر به تامین سطح بالایی از رطوبت برای چشم‌های فرد است که سبب می‌شود چشم‌ها بتوانند به خوبی وظیفه خود در بدن را انجام دهند.
  • لنز آستیگماتیسم به دلیل طراحی ویژه‌ای که دارد روی چشم فرد به طور ثابت قرار می‌گیرد اما لنزهای دیگر در صورت چرخش چشم ممکن است حرکت کنند.
  • لنز آستیگماتیسم به شکلی طراحی شده‌ است که می‌تواند در جهت مناسب روی قرنیه چرخش داشته باشد. بر این اساس، میان نصف النهار قدرت لنز با نصف النهار مناسب برای وضوح دید، هماهنگی به وجود می‌آید.
  • لنز آستیگماتیسم نسبت به لنزهای طبی دیگر، از قیمت بالاتری برخوردار است.

لنز چشم نفوذپذیر به گاز

لنز آستیگمات

یکی دیگر از انواع لنزها برای اصلاح آستیگماتیسم، لنزهای چشمی نفوذپذیر به گاز هستند که به عنوان لنزهای RGP یا GP نیز شناخته می‌شوند. لنزهای GP در اغلب موارد قادر به اصلاح آستیگماتیسم بدون طراحی توریک هستند. لنزهای نفوذپذیر به گاز سخت و محکم بوده و قادر به حفظ شکل کروی خود روی لنز هستند در حالی که لنزهای نرم می‌تواند با شکل نامنظم قرنیه هماهنگ شوند.

در واقع، سطح جلویی لنز GP، به عنوان سطح شکست دهنده اولیه چشم، جایگزین قرنیه بد شکل می‌شود. در نهایت بدون اینکه نیاز به کنترل چرخش لنز باشد با طراحی توریک می‌توان آستیگماتیسم را اصلاح کرد. اگر چه لنزهای نفوذپذیر به گاز مخصوص آستیگمات هایی با مقادیر بالاتر یا غیر معمولتر وجود دارد که در آن‌ها از طرحهای توریک استفاده می‌شود اما در اغلب موارد، لنزهای استاندارد GP قادر به اصلاح آستیگماتیسم بدون نیاز به طراحی توریک هستند.

لنز چشم هیبریدی

نوع دیگری از لنزها که برای افراد دچار آستیگماتیسم مناسب هستند، لنز چشم هیبریدی می‌باشند. این نوع لنزها از یک ناحیه مرکزی از ماده صلب نفوذپذیر به گاز ساخته شده‌اند که یک ناحیه متشکل از یک ماده هیدروژل نرم یا هیدروژل سیلیکون آن را احاطه کرده است. لنزهای توریک از نظر وضوح دید مانند لنزهای GP و از نظر نرمی و راحتی همانند لنزهای توریک هستند.

لنزهای هیبریدی تقریبا با لنزهای هیدروژل و هیدروژل سیلیکون هم‌ اندازه هستند و لبه‌های این نوع لنزها نسبت به لنزهای نفوذپذیر به گاز باریک است؛ بر این اساس هنگام ورزش یا سایر فعالیت‌ها، امکان جدا شدن آن‌ها از چشم وجود دارد. لنزهای هیبریدی همانند لنزهای نفوذپذیر به گاز برای استفاده نیازمند زمان بیشتری نسبت به لنزهای توریک هستند. این نوع لنزها برای هر فرد به صورت سفارشی ساخته می‌شوند.

لنزهای اسکرال

لنزهای اسکرال گزینه دیگری از لنزهای نفوذپذیر به گاز هستند که دارای قطری بزرگ هستند. این لنزها به خوبی آستیگماتیسم را اصلاح می‌کنند حتی در مواقعی که سطوح قرنیه بسیار نامنظم باشد. ممکن است برخی از افرادی که از لنزهای نفوذپذیر به گاز برای اصلاح آستیگماتیسم استفاده میکنند متوجه شده باشند که لنزهای RGP نسبت به لنزهای نرم مثل توریک دید تیزتری را به فرد می‌دهند.

با این حال، از آنجایی که لنزهای نفوذپذیر به گاز سفت، سخت و ضخیم هستند، سازگاری با آن‌ها ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشد‌. به دلیل وجود این ویژگی‌ها، برخی از افراد ممکن است نتوانند به وجود لنزهای نفوذ پذیر به گاز در چشم خود عادت کنند.

کلام آخر

ما در این مقاله به تفاوت لنز آستیگمات با سایر طنزهای طبی پرداختیم و چند نوع لنز طبی که برای افراد مبتلا به آستیگماتیسم مناسب هستند را معرفی کردیم. بنابراین اگر آستیگماتیسم دارید و تمایلی به استفاده از عینک ندارید، استفاده از لنزهای مخصوص  آستیگماتیسم، گزینه خوبی برای شما خواهد بود.

این لنزها شامل لنزهای توریک، لنزهای نفوذپذیر به گاز و لنزهای هیبریدی می‌باشند که نوع توریک نسبت به دو لنز دیگر نرم‌تر هستند. انواع مختلفی از لنزهای توریک به صورت روزانه، ماهانه، فصلی و سالانه در بازار موجود هستند که قادر به اصلاح آستیگماتیسم می‌باشند.

منبع: coopervision

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *