دانستنی های روز لنز

نکات ضروری استفاده از لنز یکبار مصرف روزانه

لنز یکبار مصرف

لنزهای چشم از نظر مدت زمان مصرف به چند نوع لنز سالانه، فصلی، ماهانه و لنز یکبار مصرف روزانه تقسیم می‌شوند. با توجه به این مورد، یکی از معیارهای افراد برای انتخاب لنز چشم، توجه به مدت زمان مصرف آن‌ها است. لنزها با مدت زمان مصرف مشخص، هر کدام می‌توانند مزایا و معایبی داشته باشند و هر فرد می‌تواند بر حسب نیاز خود یکی از آن‌ها را انتخاب کند.

لنزهای یکبار مصرف که یکی از انواع لنزها هستند طرفداران زیادی دارند و بسیاری از چشم پزشکان آن را به مراجعین خود توصیه می‌کنند. اگر تمایل دارید با لنز یک بار مصرف بیشتر آشنا شدید با ما همراه باشید. ما در این مقاله قصد داریم به معرفی لنزهای یکبار مصرف، ویژگی‌های لنز یکبار مصرف و مزایا و معایب آن‌ها بپردازیم.

لنزهای یکبار مصرف

لنزهای یکبار مصرف نوعی لنز تک کاربردی هستند؛ به این صورت که فرد استفاده کننده باید در انتهای روز آن را از چشم خود خارج کرده و دور بیندازید. بر این اساس این نوع لنزها را پس از یک بار استفاده، وقتی از روی چشم خود برمی‌دارید نباید بار دیگر استفاده کنید. این نوع لنزها به دلیل مزیت‌های بهداشتی و راحتی در استفاده، مورد تایید بسیاری از پزشکان و مورد علاقه مصرف‌کنندگان هستند. یک نکته مهم در ارتباط با لنزهای یکبار مصرف این است که با لنزهای روزانه فرق دارند.

لنزهای روزانه، لنزهایی هستند که باید در پایان روز آن‌ها را از چشم خارج کنید و روز بعد می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. مدت زمان استفاده از لنزهای روزانه بر اساس برند و کیفیت لنز می‌تواند از چند هفته تا چند ماه باشد. این در حالی است که لنزهای یکبار مصرف را تنها یک روز و یکبار می‌توانید در چشم قرار دهید و روز بعد باید از لنز جدیدی استفاده کنید. البته گاهی ممکن است بتوان از برخی لنزهای یکبار مصرف چند روز استفاده کرد.

ویژگی‌های لنز یکبار مصرف

لنزهای یکبار مصرف از بهترین و بی خطرترین لنزهایی هستند که می‌توان مورداستفاده قرار داد و مورد تایید چشم‌ پزشکان می‌باشند. این نوع لنزها چون مدت کوتاهی مورد استفاده قرار می‌گیرند، فرصتی برای جمع شدن میکروب و باکتری روی آن‌ها باقی نمی‌ماند. بنابراین افرادی که از این نوع لنز استفاده می‌کنند کمتر با ناراحتی و عفونت‌های چشمی مواجه می‌شوند.

البته تنها ویژگی مثبت این لنزها مربوط به بهداشت آن‌ها نیست بلکه آن‌ها از ویژگی راحت بودن در چشم برخوردارند به طوری که در زمان استفاده از آن، حس یک جسم خارجی را در چشم خود نخواهید داشت. از دیگر ویژگی‌های این لنز می‌توان به شیوه نگهداری راحت‌تر آن‌ها اشاره کرد؛ چرا که با توجه به کوتاه‌مدت بودن آن‌ها، دیگر نیاز به رسیدگی آن‌چنانی مثل سایر لنزها نخواهند داشت.

لنز یکبار مصرف روزانه

مزیت‌های لنز یکبار مصرف

لنزهای یکبار مصرف همانند سایر لنزها مزیت‌ها و معایب خاص خود را دارند که در بحث از ویژگی لنزها با برخی از مزایای آن‌ها آشنا شدید اما مزیت‌های لنز یکبار مصرف به این موارد ختم نمی‌شود. از سایر مزایای لنزهای یکبار مصرف می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اکثر افراد می‌توانند از لنزهای یکبار مصرف استفاده کنند چون این لنزها با توجه به ویژگی‌هایشان مناسب افراد مختلف هستند.

لنزهای یکبار مصرف نسبت به سایر لنزها، کمتر سبب خشکی و ناراحتی چشم می‌شوند.

نگهداری لنزهای یکبار مصرف بسیار ساده و راحت می‌باشد. این لنزها با توجه به یکبار مصرف بودن نیازی به شستشو و … ندارند.

تاریخ مصرف کوتاه‌مدت این لنزها از دیگر مزایای آن‌ها است زیرا دیگر افراد تاریخ انقضای آن‌ها را فراموش نمی‌کنند و این موضوع از آسیب و عفونت‌های چشمی به دلیل استفاده بیشتر جلوگیری می‌کند.

معایب لنز یکبار مصرف

اگرچه لنزهای یکبار مصرف مزایای زیاد و با اهمیتی دارند ولی مانند هر محصول دیگری می‌توانند برخی از معایب را هم داشته باشند. از معایب این نوع لنزها  می‌توان به کوتاه بودن عمر آن‌ها و رفع نکردن همه مشکلات بینایی اشاره کرد. با اینکه این نوع لنزها مورد تایید چشم پزشکان می‌باشند اما برای اطمینان بیشتر بهتر است قبل از استفاده از آن‌ها با چشم پزشک مشورت کنید. با توجه به اینکه این نوع لنزها عمر کوتاهی دارند استفاده بیش از مدت مشخص شده می‌توان سبب جمع شدن رسوبات و برخی مخاط روی آن‌ها شود که این موارد سبب مسدود شدن منافذ لنز میگردند ‌.

روش استفاده از لنز یکبار مصرف

روش استفاده از لنزها یک بار مصرف یعنی قرار دادن و خارج کردن آن از چشم مانند سایر لنزها است. به این صورت که ابتدا دست‌های خود را با آب و صابون می‌شویید و پس از خشک شدن دست، لنز را از محفظه آن خارج می‌کنید، در کف دست قرار می‌دهید، یکی دو قطره مایع لنز روی آن ریخته و با دست دیگر مالش می‌دهید و یکبار دیگر این کار را تکرار می‌کنید.

در این هنگام لنز را روی نوک انگشت اشاره گذاشته و به آرامی در چشم قرار می‌دهید. پس از هر چند ساعت که از لنز استفاده کردید برای خارج کردن آن از چشم باید دوباره دست‌های خود را با آب و صابون بشویید. در همین هنگام تفاوت میان استفاده از لنز یکبار مصرف با سایر لنزها مشخص میشود؛ چرا که لنز یکبار مصرف را باید پس از خارج کردن از چشم دور بیندازید و روز بعد لنز دیگری استفاده کنید.

چرا از لنز یکبار مصرف استفاده کنیم؟

جنس لنزهای یکبار مصرف از سیلیکون هیدروژن است که این ماده تاثیر زیادی در راحتی چشم‌ها و دریافت اکسیژن دارد. همین موضوع باعث می‌شود پزشکان در اغلب موارد لنزهای یکبار مصرف را توصیه کنند و آن را به عنوان لنز بی‌خطر و راحت نسبت به سایر لنزها معرفی نمایند. لنزهای یکبار مصرف دارای دو نوع رنگی و بدون رنگ هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توان عیوب انکساری چشم (دوربینی، نزدیک بینی، آستیگماتیسم و… ) را برطرف کرد.

با توجه به اینکه این نوع لنزها با رنگهای مختلفی در بازار موجود هستند علاقه‌مندان می‌توانند با توجه به سلیقه و نیاز خود مناسب‌ترین لنز را انتخاب کنند. در واقع با وجود تنوع بالای این لنزها، دست مصرف‌کننده در هنگام خرید لنز یکبار مصرف باز است. البته به یاد داشته باشید قبل از خرید و استفاده از لنز بهتر است به چشم پزشک مراجعه کنید و در خصوص استفاده از لنز و انتخاب نوع مناسب با وی مشورت نمائید.

منبع: aceandtate

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *