دانستنی های روز لنز

آموزش نحوه خواندن درست نسخه لنز چشم

آموزش خواندن نسخه چشم برای گرفتن لنز چشمی

لنزهای طبی چشم نوعی محصول پزشکی هستند که قادر به اصلاح خطاهای بینایی مثل نزدیک بینی و دوربینی می‌باشند. این روش اصلاح اختلالات بینایی، یک روش موثر و ایمن است که می‌تواند مشکلات بسیاری از افراد در این خصوص را برطرف کند. لنزهای طبی بر طبق نسخه درست شده و به فروش می‌رسند.

برای دریافت این نسخه‌ها باید به چشم‌پزشک یا اپتومتریست مراجعه کنید تا چشم‌هایتان را معاینه کرده و سپس نسخه لنز چشم را ارائه دهد. ممکن است برخی از افراد که نسخه را دریافت می‌کنند تمایل به خواندن آن داشته باشند اما چون تجربه‌ای در این زمینه ندارند متوجه مفهوم نسخه نشوند. از این رو، ما در این مقاله تصمیم گرفتیم به آموزش نحوه خواندن درست نسخه لنز چشم بپردازیم.

زمان استفاده از لنزهای چشم

علاوه بر عینک، لنزهای طبی یکی از روش‌های اصلاح عیوب انکساری چشم هستند. عیوب انکساری شامل مشکلاتی مثل دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم است که برای بینایی بهتر نیاز به تصحیح دارند. در افرادی که مبتلا به نزدیک بینی هستند، نور به جای آن‌که مستقیما به شبکیه برسد، در بخش جلویی متمرکز می‌شود و این حالت سبب ابهام در دید فرد می‌گردد و مانع از تمرکز فرد روی یک چیز می‌شود. همچنین در افرادی که دوربین ضعیفی دارند، در صورت وجود کمی فاصله، اشیا تار به نظر می‌رسند؛ زیرا نور با فاصله دور به پشت شبکیه متمرکز می‌گردد.

لنزهای چشم به طور مستقیم روی چشم قرار می‌گیرند تا سبب تغییر سطح انکسار شوند. با توجه به اینکه لنزهای چشم به طور مستقیم روی چشم قرار داده می‌شوند، نسبت به عینک دید بهتری را به فرد می‌بخشند. همچنین لنزهای طبی بی‌رنگ ظاهر شما را تغییر نمی‌دهند و نمونه‌های رنگی هم سبب زیباتر به نظر رسیدن چهره می‌شوند. از دیگر مزیت‌های لنز نسبت به عینک می‌توان به بخار نگرفتن آن‌ها اشاره کرد، در حالی که در مورد عینک‌ها احتمال بخار گرفتن و کاهش دید در این مواقع وجود دارد.

تجویز لنز طبی برای چشم

در صورتی که قصد استفاده از لنز طبی دارید باید قبل از آن توسط یک چشم پزشک ویزیت شوید و بهتر است با خواندن درست نسخه لنز چشم آشنا باشید. بنابراین برای استفاده از لنز طبی، اولین کاری که باید انجام دهید این است که به یک متخصص چشم مراجعه کنید تا در خصوص استفاده از لنز و نحوه خواندن نسخه لنز چشم شما را راهنمایی کند. چشم پزشک قادر است عیوب انکساری را مشخص کرده و شکل دقیق چشمتان را اندازه بگیرد تا بتواند لنزی که مناسب چشم شما است را برایتان تجویز کند.

معاینه چشم شما برای خرید لنز در وهله اول همانند معاینه برای خرید عینک است و احتمالا از شما خواسته می‌شود که اعداد و حروفی را از روی نمودار بخوانید. معاینه چشم مخصوص لنز چشم نیاز به انجام موارد بیشتری نسبت به معاینه برای تجویز عینک دارد. این موضوع بدین دلیل است که تجویز یک لنز مناسب نیاز به اندازه‌گیری دقیق انحنای چشم، مشخصات قرنیه و اندازه مردمک دارد. در این معاینه، سطح قرنیه و سطح چشم و نحوه بازتاب نور اندازه‌گیری می‌شود. همچنین برای اندازه‌گیری دیجیتالی روش بازتاب نور از چشم، ممکن است از یک توپوگرافی قرنیه استفاده می‌شود.

در اغلب اوقات برای اندازه‌گیری دقیق از جبهه امواج رادیویی استفاده می‌شود و پس از آن چشم را برای ارزیابی اشک مورد بررسی قرار می‌دهند. اندازه و شکل مردمک چشم اکثرا با ابزارهای خودکار تعیین می‌شود. برای تعیین سلامت قرنیه هم از یک لامپ شکاف یا بیومیکروسکوپ استفاده می‌شود.

ممکن است چشم‌پزشک یک نوع لنز طبی را برای فرد تست کند که این کار چند دقیقه زمان می‌برد تا مناسب یا نامناسب بودن لنز برای فرد مشخص شود. پس از آن  چشم پزشک ممکن است برای تشخیص چگونگی حرکت لنز با چشم و مناسب بودن آن از بیومیکروسکوپ استفاده کند. همچنین وی بر اساس مواردی چون شکل لنز طبی مورد نیاز، قدرت لنز و قطر لنز مورد نیاز، نسخه لنز طبی را برای شخص تجویز کند. برای خواندن درست نسخه لنز چشم در ادامه با ما همراه باشید.

خواندن درست نسخه لنز چشم

خواندن درست لنز چشم

همانطور که گفتیم، چشم‌پزشک یا اپتومتریست پس از اینکه چشم شما را معاینه کرد، یک نسخه به شما خواهد داد که این نسخه دربردارنده اطلاعاتی در زمینه نیازهای بینایی شما و اصلاح دیدتان می‌باشد. برای خواندن درست این نسخه می بایست اطلاعات خود را در مورد جزئیات آن بالا ببرید. نسخه لنز شما ممکن است شامل مواردی چون SPH، CYL ،Axis ،ADD و Pupillary Distance باشد که ۴ مورد اول مربوط به اصلاح بینایی و مورد پنجم معیاری مهم برای ساخت لنز طبی و عینک است. برای خواندن نسخه لنز چشم آگاهی از برخی اصطلاحات ضروری است که این اصطلاحات شامل موارد زیر است:

OD: نشان‌دهنده پارامترهای مربوط به چشم راست است.

OS: نشان‌دهنده پارامترهای مربوط به چشم چپ است.

SPH: قدرت لنز را برای تشخیص نزدیک بینی و دوربینی نشان می‌دهد که بر اساس دیوپتر اندازه گرفته می‌شود. در ابتدای این عدد یک علامت مثبت یا منفی قرار دارد؛ اگر علامت موردنظر مثبت باشد یا  اینکه علامتی وجود نداشته باشد نشان‌دهنده دوربینی و اگر علامت موردنظر مثبت باشد نشان‌دهنده نزدیک بینی است.

CYL: این پارامتر نشان‌دهنده قدرت لنز آستیگمات است؛ بنابراین اگر عدد موردنظر مثبت باشد نشان‌دهنده آستیگمات دوربین، اگر عدد مورد نظر منفی باشد نشان‌دهنده آستیگمات نزدیک بین و اگر در ستون موردنظر عددی نباشد نشان‌دهنده این است که چشم شما آستیگماتیسم نیست یا اگر هست مقدار آن بسیار کم است. در صورت مقدار کم آستیگمات هم نیازی به استفاده از لنز وعینک نیست.   

AXIS: اندازه این پارامتر چیزی میان ۰ تا ۱۸۰ درجه است که برای اصلاح آستیگماتیسم مورد استفاده قرار می‌گیرد. عدد ۱۸۰ برای محور عمودی چشم  و عدد ۹۰ برای محور افقی دایره طولی مورد استفاده واقع می‌شود.

:ADD این پارامتر نشان‌دهنده قدرت بزرگنمایی برای لنزهای مربوط به خواندن و دو کانونی یا چند کانونی بودن مترقی است. این عدد که معمولا چیزی بین ۳.۳ تا ۰.۷۵ است. احتمالا برای هر دو چشم یکسان است. گاهی در نسخه عدد این پارامتر ۰.۷۵ است که برای لنزهای ضدخستگی می‌باشد.

Prism: عدد این پارامتر نشان‌دهنده قدرت منشوری است که با واحد دیوپتر منشوری اندازه گرفته می‌شود. این پارامتر زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که خط محور چشم نیاز به اصلاح داشته باشد و در واقع برای اصلاح اختلالات انحراف چشم تعیین می‌شود. در صورتی که در نسخه شما این عدد باشد به شکل واحدهای متریک یا کسری ثانیه وجود دارد. جهت منشور نیز بر اساس موقعیت نسبی پایه یا ضخیم‌تر لبه نشان داده می‌شود.

همانطور که گفتیم برای خواندن درست نسخه لنز چشم می‌بایست با اصطلاحات آن آشنا باشید. علاوه بر این می‌توانید از پزشک متخصص نیز جهت خواندن درست لنز چشم کمک و مشاوره بگیرید.

منبع: perfectlensworld

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *