دانستنی های روز لنز, مزایای لنز

آشنایی با لنز بلک پوپیل (کاربرد + مزایا لنز بلک پوپیل)

لنز بلک پوپیل

برای افرادی با شرایط خاص، مانند نابینایان و افرادی که به کدورت عنبیه دچارند، استفاده از نوعی لنز تماسی پروتزی به نام بلک پوپیل توصیه می‌شود. لنز بلک پوپیل اغلب به‌منظور زیباسازی ظاهر چشم افرادی که عنبیه آنها سفید و کدر شده‌‌است، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مطلب از وبسایت دیدآور به بررسی لنز پوپیل، ویژگی‌ها و کاربردهای آن می‌پردازیم.

لنز بلک پوپیل چیست؟

لنز بلک پوپیل نوعی لنز تماسی پروتزی و لنز انسداد مردمک است. اکثر لنزها مانند لنزهای آرایشی از قسمت‌های مردمک روشن و عنبیه رنگی تشکیل می‌شوند. این در حالی است که لنز بلک پوپیل از مردمک تیره یا مات برخوردار است. لنزهای بلک پوپیل ممکن است شفاف یا رنگی باشند.

همان‌طور که پیش از این گفتیم، بلک پوپیل جهت زیباسازی ظاهر چشم افراد نابینا یا افراد مبتلا به بیماری‌های مادرزادی استفاده می‌شود. علاوه‌بر این، کسانی که چشمشان فرم اصلی خود را از دست داده یا آسیب‌های جزئی دیده‌است، از لنز بلک پوپیل استفاده می‌کنند.

کاربرد لنز بلک پوپیل

به‌طور کلی لنزهای تماسی رنگی به دو دسته‌ تقسیم می‌شوند. کاربرد دسته اول برای افرادی است که قصد دارند رنگ چشم خود را به‌طور غیرطبیعی تغییر دهند. این افراد با هدف ایجاد تنوع و تغییر ظاهری روزانه از لنز پوپیل استفاده می‌کنند. کاربرد دسته‌ی دوم برای افرادی است که شکل و بافت چشمشان به دلایل طبیعی تغییر یافته یا بیماری چشمی دارند. فارغ از این موارد، کاربردهای لنز بلک پوپیل شامل شرایط زیر است:

  • آنیریدیا (aniridia): شرایطی است که در آن فرد از بدو تولد با فقدان عنبیه روبروست.
  • کولوبومای عنبیه (iris coloboma): این شرایط نوعی بیماری است که در آن حفره‌ای در ساختار چشم از جمله عنبیه، شبکیه، کوروئید یا دیسک بینایی وجود دارد. این بیماری نیز همانند مورد قبل اغلب از بدو تولد و در شکاف کوروئید شکل می‌گیرد.
  • آلبینیسم چشمی (ocular albinism): نام دیگر این بیماری زال چشمی است که از یک بیماری ژنتیکی ناشی می‌شود و در نخستین مرحله در چشم نمود می‌یابد. بیماری آلبینیسم، کاهش رنگدانه‌ها در عنبیه‌ی چشم را سبب می‌شود که امری ضروری برای بینایی هستند. برای پوشش این حالت از لنز بلک پوپیل استفاده می‌شود.
  • لکوکوریا(Leukocoria): عارضه لکوکوریا را با نام مردمک سفید یا مردمک چشم گربه‌ای نیز می‌شناسند. لکوکوریا از یک رفلکس غیرطبیعی مردمک ناشی می‌شود که در میدریاس (گشادی مردمک) یا در هنگام عکاسی بروز می‌یابد. این نشانه در واقع از وجود طیف وسیعی از اختلالات در داخل چشم خبر می‌دهد.
  • لکوما (leukoma): لکوما لکه سفیدی است که روی قرنیه ایجاد می‌شود. التهاب، ضربه یا زخم عواملی هستند که این عارضه را پدید می‌آورند.
  • دوبینی: یکی از مزایای مهم لنز بلک پوپیل، جلوگیری از رسیدن نور به چشم است. در نتیجه بلک پوپیل برای حل عارضه دوبینی مفید است.

این موارد تنها برخی از مشکلات قرنیه بودند که ظاهر چشم را از حالت طبیعی خارج می‌کنند. استفاده از لنز بلک پوپیل به افراد دچار به این مشکلات چشمی کمک می‌کند تا آثار نامطلوب این اختلالات را به حداقل برسانند.

دلیل و اهمیت استفاده از لنز بلک پوپیل

دلایل متعددی وجود دارد که افراد بر اساس آنها ممکن است از لنز بلک پوپیل استفاده کنند. ممکن است افراد به دلایل مختلفی از جمله آسیب دیدگی چشم، به استفاده از لنز پوپیل نیاز پیدا کنند. این آسیب گاهی از بدو تولد و گاهی در اثر رخداد ثانویه شکل می‌گیرد.

به‌طور کلی کارایی لنز بلک پوپیل در شرایطی مشاهده می‌شود که چشم بینایی کامل خود را از دست داده و شکل طبیعی ندارد. افراد نابینا یا افرادی که چشمشان آسیب‌های جزئی یا بزرگ دیده‌است،‌ این لنزها را برای شبیه‌سازی حالت طبیعی در ظاهر چشم خود مورد استفاده قرار می‌دهند. رنگ‌دانه‌هایی متراکم در لنز بلک پوپیل موجود هستند. شدت این تراکم باید به حدی باشد که پوشاننده جای زخم یا آسیب و نقص به‌طور کامل باشد.

با توجه به توضیحات ارائه شده، استفاده از لنز بلک پوپیل در مقایسه با انواع دیگر لنز رنگی از ضرورت بیشتری برخوردار است. لنزهای رنگی صرفا برای ایجاد تنوع و تغییرات غیرطبیعی ظاهری استفاده می‌شوند. حتی ممکن است افرادی که چشمان کاملا سالم دارند، از لنزهای رنگی به‌طور دائمی یا موقتی استفاده کنند. این در حالی است که ظاهر چشم این افراد در صورت نداشتن این لنزها نیز نقصی ندارد.

با این وجود کارکردی که لنز بلک پوپیل دارد، از اهمیت بیشتری برخوردار است. این لنز به‌طور مخصوص برای افرادی طراحی شده‌است که عنبیه‌ی آن‌ها مشکل داشته و چشمشان از فرم طبیعی خارج شده‌است. ممکن است افرادی که به این مشکلات دچارند، در تمام برخوردهای روزمره خود واکنش‌هایی را از سوی مخاطبان دریافت کنند. به همین دلیل استفاده از لنز بلک پوپیل به تمام افراد دارای نقص عنبیه، جهت بهبود شرایط ظاهری توصیه می‌شود.

مزایای خرید لنز بلک پوپیل

لنز بلک پوپیل از مزیت‌های مختلفی برخوردارند. این لنزها می‌توانند دارایذمجموعه‌ای از مزیت‌های زیبایی، درمانی و روانی باشند. افرادی که شکل قرنیه آنها خارج از حالت طبیعی است، با خرید و استفاده از لنز بلک پوپیل، ظاهری طبیعی برای خود ایجاد می‌کنند.

بسیاری از افراد معتقدند که گاهی تغییر ظاهری یک فرد منجر به تغییر تمام زندگی او می‌شود. پیش از این گفتیم که دلایل مختلفی برای تغییر شکل ظاهری چشم وجود دارد، برخی از این موارد مربوط به بدو تولد بوده و برخی دیگر به صورت ثانویه پدید می‌آیند. در هر صورت، این مشکل امری ناخواسته و خارج از اراده‌ی فرد است. در چنین شرایطی فرد علاوه‌بر تحمل فشارها و مشکلات جسمانی و روانی، باید با فشار ناشی از متفاوت بودن از دیگران دست و پنجه نرم کند.

لنز بلک پوپیل این مشکل را برطرف می‌سازد و بسیاری از مواردی را که چشم از حالت طبیعی خارج شده‌است، به خوبی می‌پوشاند. این لنز برای چشمان آسیب‌دیده ظاهری طبیعی و نرمال به ارمغان می‌آورد. بنابراین حتی افراد نابینا نیز از مزایای یک ظاهر طبیعی و زیبا بهره‌مند می‌شوند. این امر سبب تقویت و افزایش اعتماد به نفس و قدرت در روابط اجتماعی می‌شود.

سخن پایانی

در این مطلب از وبسایت دیدآور به بررسی لنز بلک پوپیل، کاربردها، دلایل و اهمیت استفاده و همچنین مزایای خرید آن پرداختیم. لنز بلک پوپیل نوعی لنز تماسی پروتزی و انسداد مردمک است که برای زیباسازی ظاهر چشم افراد نابینا و همچنین افراد مبتلا به بیماری‌های مادرزادی استفاده می‌شود. علاوه‌بر این موارد، لنز پوپیل کاربردهای مختلفی دارد که پیس از این به آنها اشاره شد. همچنین با توجه به ویژگی‌ها و مزایای این لنز، اهمیت استفاده از آن بیشتر از دیگر انواع لنز است.

منبع:

exploratorium

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *