دانستنی های روز لنز

راهنمای تبدیل شماره چشم عینک به لنز

تبدیل شماره چشم عینک به لنز

یکی از سوالاتی که ممکن است برای افرادی که قصد خرید لنز را دارند پیش بیاید این است که آیا امکان تبدیل شماره چشم عینک به لنز وجود دارد؟ پاسخ این سؤال به شرایط وابسته است و نمی‌توان در مورد آن به طور قطع جواب مثبت یا منفی داد اما این را بدانید که نمره لنز با شماره عینک متفاوت است. با این حال، در اغلب مواقع امکان خرید لنز چشم بدون مراجعه به چشم پزشک یا اپتومتریست وجود دارد؛ چرا که شما می‌توانید از جدول تبدیل شماره چشم عینک به لنز استفاده کنید.

تعیین شماره چشم لنز طبی

ممکن است برای برخی از افراد این سوال پیش بیاید که آیا می‌توان از نسخه عینک برای تعیین نمره لنز طبی استفاده کرد؟ در جواب سوال باید بگوییم که این امکان وجود ندارد؛ زیرا شماره لنز چشم با شماره عینک یکسان نمی‌باشد. اما دلیل این تفاوت چیست؟

در واقع این موضوع به تفاوت مهم در ساختار لنز و عینک برمی‌گردد. عدسی‌های عینک با چشم فرد مقداری فاصله دارند در حالی که لنزها درست روی چشم و بدون هیچ فاصله‌ای قرار دارند. بر این اساس، عملکرد عدسی عینک و لنز هم کاملا متفاوت خواهد بود و از همین‌جاست که متوجه می‌شویم که میان شماره لنز با شماره عینک تفاوت وجود دارد.

تفاوت نسخه لنز طبی و عینک

علاوه بر اینکه لنز طبی و عینک از لحاظ فاصله از چشم و شماره با یکدیگر تفاوت دارند، تفاوت‌های دیگری هم میان این دو وجود دارد. در حقیقت، نسخه لنز نسبت به نسخه عینک دارای اطلاعات بیشتری است. این اطلاعات شامل بیس کرو یا انحنای لنز، دیامتر یا قطر لنز، برند لنز، متریال ساخت و تاریخ انقضا هستند.

بیس کرو (انحنا لنز)

بیس کرو که علامت اختصاری آن BC است، نشان‌دهنده انحنا سطح پشتی لنز می‌باشد. انحنای مناسب با شکل قرنیه مشخص می‌شود. وقتی بیس کرو به طور دقیق تشخیص داده شود دیگر لنز روی چشم شما خیلی سفت یا خیل شل نخواهد بود.

دیامتر (قطر لنز)

دیامتر که علامت اختصاری آن DIA است نشان‌دهنده اندازه قطر لنز می‌باشد. دیامتر و بیس کرو به همراه هم، نحوه قرارگیری لنز روی چشم را تعیین می‌کنند. اغلب لنزهای تماسی نرم دارای قطری به اندازه ۱۳.۵ تا ۱۴.۵  میلی‌متر و لنزهای نفوذپذیر گاز دارای قطری بین ۸.۵ تا ۹.۵ میلی‌متر هستند.

متریال یا مواد سازنده لنز

لنزهای چشمی از مواد هایدوژل ساخته شده‌اند که این مواد به دو دسته هایدروژل و سیلیکون هایدروژل تقسیم می‌شوند. زمانی که قصد خرید لنز دارید می‌توانید به چشم پزشک مراجعه کنید تا چشمان شما را معاینه کرده و به شما بگوید چه نوع لنز با چه متریالی را تهیه کنید. لنزهای سیلیکون هایدروژل بسیار مناسب برای افرادی می‌باشند که با خشکی چشم روبه‌رو هستند؛ زیرا این نوع لنزها در چشم راحت‌تر بوده، اکسیژن رسانی خوبی داشته و هیدراتاسیون بیشتری را وارد چشم می‌کنند.

برند لنز

از دیگر مواردی که در نسخه لنز وجود دارد می‌توان نام تجاری و تولیدکننده لنز اشاره کرد. با وجود این مشخصات شما می‌توانید دفعه بعد راحت‌تر سفارش خود را انجام دهید.

نسخه‌های تعیین‌کننده نمره عینک دارای کره‌ای برای نشان دادن قدرت لنز عینک، سیلندری برای نمایش آستیگماتیسم و محوری برای نشان دادن جهت سیلندر هستند. لنز عینک‌های کانونی به یک قدرت بزرگنمایی نیاز دارند که نشان‌دهنده قدرت مثبت اضافی است. این قدرت مثبت اضافی کمک می‌کند چشم ها در نزدیک بینی تمرکز بیشتری داشته باشند.

با توجه به اینکه نسخه‌های لنز چشم برای چشم‌های آستیگمات حاوی محور و سیلندر هستند، این ویژگی در اندازه‌گیری نسخه لنز چشمی و عینک مشترک می‌باشد. کسانی که چشم‌هایشان آستیگمات است اگر توجه کنند می‌بینند که عدد سیلندر نسخه چشمی آن‌ها همواره منفی است. این عدد منفی، قدرت اضافی مورد نیاز شخص را برای بهبود آستیگماتیسم نشان می‌دهد. هر چه این عدد منفی بزرگتر باشد آستیگماتیسم چشم فرد بیشتر است‌ اما در نسخه عینک این عدد ممکن است منفی یا مثبت باشد. برای افرادی که چشمشان آستیگماتیسم ندارد، ستون موردنظر در نسخه خالی می‌باشد.

تبدیل

روش تبدیل شماره عینک به لنز

برای اینکه شماره عینک را به شماره لنز تبدیل کنید سه راه وجود دارد. این سه راه شامل مراجعه به پزشک، استفاده از فرمول Back Vertex و استفاده از جدول تبدیل شماره عینک به لنز است. در ادامه درمورد هر یک از روش‌ها توضیح مختصری ارائه می‌دهیم.

مراجعه به پزشک

همانطور که گفتیم یکی از روش‌های تبدیل شماره چشم عینک به لنز، مراجعه به پزشک است. در صورتی که بتوانید نزد چشم پزشک بروید تا این کار را انجام دهد برای شما بهتر است؛ زیرا چشم پزشک با معاینه چشم‌هایتان به صورت تخصصی شماره لنز را برای شما مشخص می‌کند.

استفاده از فرمول Back Vertex

اگر به هر دلیلی امکان مراجعه به چشم پزشک را ندارید می‌توانید از فرمول Back Vertex برای تبدیل شماره چشم عینک به لنز استفاده کنید. در حالت طبیعی، فاصله عدسی عینک با چشم حدود ۱۲ تا ۱۵ میلی‌متر است در حالی که فاصله میان چشم با لنزهای طبی به صفر می‌رسد. همین موضوع سبب طراحی یک فرمول برای تبدیل نمره عینک به نمره لنز شده است که به صورت Fc=F/(1-xF) است.

استفاده از جدول تبدیل شماره عینک به شماره لنز

اگر نتوانستید از دو روش اول برای تبدیل شماره چشم عینک به لنز استفاده کنید، نگران نباشید راه دیگری هم وجود دارد. یک نوع جدول به عنوان جدول تبدیل نمره چشم وجود دارد که می‌توان در برخی از وب‌سایت‌ها آن را مشاهده کرد. برای استفاده از این روش، شما باید شما باید مقادیری که در نسخه عینکتان است را در این جدول‌ها اضافه کنید تا شماره لنز چشم را بدست آورید. در واقع در این جدول محاسبات ریاضی برای مقادیر مختلف انجام شده است و می‌توان از نتایج آنها استفاده کرد.

روش اطمینان یافتن از نتیجه تبدیل شماره عینک به لنز

برای تبدیل شماره چشم عینک به لنز از هر روشی استفاده کرده باشید روش‌هایی برای اطمینان پیدا کردن از صحت نتیجه وجود دارد. چند اقدام ساده برای این کار شامل موارد زیر هستند:

  • هم از فرمول و هم از جدول تبدیل شماره چشم عینک به لنز استفاده کنید.
  • وضعیت بینایی هر دو چشم را به طور جداگانه بررسی کنید.
  • برای اطمینان در وهله اول از لنزهای آزمایشی استفاده کنید.

منبع: feelgoodcontacts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *