دانستنی های روز لنز

آیا می‌توان هر روز از لنز چشم استفاده کرد؟

استفاده هر روز از لنز

این روزها انواع مختلف لنز طبی و غیرطبی در بازار عرضه می‌شوند که از نظر برند و رنگ دارای تنوع زیادی هستند. لنزهای غیرطبی اغلب به منظور زیبایی چهره مورد استفاده قرار می‌گیرند اما لنزهای طبی علاوه بر کاربرد زیبایی، می‌توانند در دید بهتر فرد هم موثر باشند. در صورتی که به دنبال لنز چشم برای رفع مشکلاتی مثل دوربینی، نزدیک بینی، آستیگماتیسم و … هستید و در عین حال تمایل دارید از لنزهای رنگی برای تنوع در چهره استفاده کنید می‌توانید لنز رنگی طبی را انتخاب کنید.

بر این اساس می‌بایست قبل از تهیه لنز به چشم پزشک یا اپتومتریست مراجعه کنید تا شماره چشم شما مشخص شده و راهنمایی‌های لازم در خصوص استفاده از لنز چشم را دریافت نمائید. با توجه به اینکه هر دو نوع لنز طبی و غیرطبی دارای متقاضیان زیادی هستند، ممکن است این سوال برای طرفداران لنز پیش بیاید که آیا می‌توان هر روز از لنز چشم استفاده کرد؟ اگر تمایل دارید به پاسخ این سؤال برسید در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

استفاده روزانه از لنز چشم امکان پذیر است؟

همان‌طور که شاهد هستید افراد بسیاری در سراسر جهان از لنزهای طبی و رنگی استفاده می‌کنند و آن را جایگزین مناسبی برای عینک می‌دانند. اگر روش استفاده از لنز و شیوه نگهداری از آن را بدانید، لنزها برای شما هیچ خطری نخواهند داشت؛ برعکس اگر در مورد استفاده از لنز و شیوه نگهداری آن بی‌اهمیت باشید ممکن است مشکلاتی برای چشم شما به وجود آورند. یکی از این موارد مهم، مدت زمان استفاده از لنز می‌باشد. اما سوالی که مطرح است: آیا می‌توان هر روز از لنز چشم استفاده کرد؟

در جواب این سوال باید بگوییم بله می‌توان هر روز از لنز چشم استفاده کرد اما باید موارد مهم و ضروری در خصوص نگهداری از لنزها و بهداشت را رعایت کنید. از موارد مهم در این باره می‌توان به شستشوی لنز پس از هر بار استفاده، تعویض محفظه لنز هر چند وقت یک‌بار، خارج ساختن لنز از چشم قبل از خواب، شستن دست‌ها هنگام قرار دادن و خارج کردن لنز از چشم، رعایت فاصله چشم از حرارت و …. اشاره کرد.

اما سوال دیگری که ممکن است مطرح شود درباره میزان ساعت استفاده از لنز در طول روز است. در این مورد باید بگوییم که بر طبق بررسی‌های انجام شده، اغلب افراد می‌توانند به راحتی از ۱۴ تا ۱۶ ساعت در روز، لنزهای معتبر را در چشم خود داشته باشند. در این میان چیزی که اهمیت دارد این است که اگر در هنگام استفاده از لنز هر گونه احساس ناراحتی در چشم خود داشتید لنز را خارج کنید و هچنین قبل از خواب آن را از چشم خود بیرون بیاورید.

در موقع خواب تمام بدن باید استراحت کنند و چشم‌ها هم بتوانند بدون لنز، اکسیژن مورد نیاز را دریافت کنند. این موضوع را هم به یاد داشته باشید که اگر چه اغلب افراد می‌توانند ۱۴ تا ۱۶ ساعت از لنز چشم استفاده کنند اما افرادی که دچار خشکی چشم هستند بهتر است از لنزها فقط در حد چند ساعت در روز استفاده کنند.

لنز چشم

استفاده از لنز چشم در طولانی مدت

برخی از افراد تمایل دارند به صورت روزانه از لنز چشم استفاده کنند و این روال را به طور مرتب ادامه دهند. برای این افراد ممکن است سوال پیش بیاید که آیا می‌توان هر روز و به مدت طولانی از لنز چشم استفاده کرد؟ اول از همه باید بگوییم که خوابیدن با لنزها تماسی به دلیل سایش طولانی لنز با چشم می‌تواند سبب ابتلا به عفونت در فرد شود.

بنابراین نباید این ریسک را بکنید و بهتر است از آن دوری کنید. با این حال لنزهایی وجود دارند که به خوبی کار اکسیژن رسانی به چشم را انجام می‌دهند و مورد تایید سازمان FDA می‌باشد؛ بنابراین می‌توان از آن‌ها در طول شب استفاده کرد؛ اما بهتر است شما جانب احتیاط را رعایت کنید و از این کار صرفنظر کنید. بطور کلی حداکثر زمانی که می‌توانید به طور مداوم از لنزهای تماسی استفاده کنید، ۳۰ روز است و هرگز نباید بگذارید لنزها بیشتر از ۳۰ روز متوالی روی چشم شما باقی بمانند.

توصیه پزشکان

در مورد مدت زمان استفاده از لنز، اغلب پزشکان توصیه می‌کنند که هر چند وقت یک‌بار یا هفته‌ای یکبار از لنز استفاده نکنید و به چشمان خود استراحت بدهید. برای استفاده دوباره هم حتما باید چک کنید که چشمانتان دچار ناراحتی، اذیت، قرمزی یا خراش نشده باشند. در صورتی که پس از استفاده مداوم از لنز متوجه مشکلی برای چشم خود شدید حتما آن را از چشم خارج ساخته و به چشم پزشک مراجعه نمائید.

زمان جایگزینی لنزهای جدید با لنزهای قدیمی

لنزهای تماسی به چند دسته تقسیم می‌شوند که شامل لنز تماسی روزانه، لنز هفتگی، ماهانه و سالیانه هستند. شما باید با توجه به مدت زمان مصرف هر لنز  آن را با لنز جدید جایگزین کنید. البته این‌گونه نیست که پس از اتمام مدت زمان استفاده از لنزها، در حالت عادی آنها ذوب شوند یا از بین بروند اما رسوبات و پروتئین در آن‌ها جمع می‌شوند. در این صورت، اگر به استفاده از لنز ادامه دهید، اکسیژن رسانی به چشم‌ها شما بسیار کاهش پیدا کرده که این مسئله می‌تواند عوارض زیادی را به دنبال داشته باشد.

از این عوارض می‌توان به عفونت‌های چشمی، رشد رگهای خونی در چشم، التهاب مزمن چشم‌ها و قرمزی بیش از اندازه اشاره کرد. اگر این مشکلات گسترش پیدا کنند می‌توانند بینایی چشم را کاهش دهند و در نهایت چشم شما نتواند در آینده لنز را تحمل کند. بنابراین به تاریخ انقضا لنز حتما توجه داشته باشید.

مدت زمان دوام لنز چشم در محلول

همان‌طور که می‌دانید نگهداری از لنز چشم نیازمند رعایت اصول و نکات ویژه‌ای می‌باشد. یکی از این نکات مربوط به نگهداری لنز چشم در محلول لنز می‌باشد. شما نباید هیچگاه بیش از یک هفته لنز را در محلول نگهداری کنید بلکه باید پس از اینکه چند روز از نگهداشتن لنز در محلول گذشت محلول قبلی را با مقداری محلول جدید جایگزین کنید؛ آنگاه لنز را داخل آن قرار دهید. با تمام این موارد، اگر با مشکلی مواجه شدید و در آن مورد تردید داشتید بهتر است با چشم پزشک مشورت کنید.

منبع: calgaryoptometry

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *