دانستنی های روز لنز

بهترین سن استفاده از لنز چشم

سن استفاده از لنز چشم

امروزه بسیاری از بزرگسالان برای داشتن ظاهری زیبا یا دید بهتر از لنز استفاده می‌کنند. در این میان، ممکن است برای افراد کم سن و سال تر یا خانواده‌های آن‌ها این سؤال به‌وجود بیاید که سن استفاده از لنز چشم چه زمانی است؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که در حالت کلی استفاده از لنز طبی نمره دار با ممنوعیت سنی همراه نیست؛ به طوری که حتی کسانی که کمتر از ۱۲ سال دارند هم می‌توانند از لنز چشم استفاده کنند. لنزهای طبی می‌توانند عیوب انکساری مثل دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم را در کودکان و نوجوانان برطرف سازند اما آن چیزی که اهمیت زیادی دارد روش صحیح استفاده از لنز و رعایت نکات بهداشتی در این باره است.

سن استفاده از لنز چشم

در آمریکا حدود ۴ میلیون کودک و نوجوان از لنز طبی به جای عینک استفاده می‌کنند. در واقع، از نظر فیزیکی چشمان کودکان قادر به قبول لنز است بدون اینکه مشکل یا خطری برای آن‌ها وجود داشته باشد. اگر چه ممکن است عجیب به نظر برسد اما در حالت عادی، سن استفاده از لنز چشم می‌تواند از زمان نوزادی تا بزرگسالی متغیر باشد. یکی از مزیت‌های استفاده از لنز طبی برای کودکان نسبت به بزرگسالان این است که کودکان خیلی کم دچار خشکی چشم می‌شوند که در این حالت مشکلات مربوط به استفاده از لنز چشم، آن‌ها را تهدید نمی‌کند.

در صورتی که به خرید لنز برای کودک یا نوجوان خود فکر می‌کنید ابتدا توانایی او را برای استفاده از لنز بسنجید. برای این کار توجه کنید که او مسئولیت‌های شخصی خود را انجام می‌دهد یا خیر؟ مثلا آیا اتاق خود را تمیز می‌کند؟ آیا لباس‌هایش را مرتب می‌کند؟ آیا بهداشت فردی را رعایت می‌کند؟ پس از بررسی این موارد و سایر نکات، در صورتی که مطمئن شدید فرزندتان تمامی موارد را انجام می‌دهد می‌توانید برای او اقدام به خرید لنز کنید. در غیر این صورت، بهتر است از خرید لنز صرف نظر کنید و برای رفع مشکل بینایی عینک تهیه کنید.

ویژگی‌های یک لنز چشم مناسب

ویژگی‌های یک لنز چشم مناسب

اگر چه افراد در هر سنی می‌توانند از لنز استفاده کنند اما مهم است که لنز موردنظر از ویژگی‌های اساسی برخوردار باشد. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به تناسب قطر لنز (دیامتر) با چشم، تناسب بیس کرو یا انحنای لنز با چشم، جنس با کیفیت، برند معتبر و برخورداری از تاییدیه وزارت بهداشت جهانی اشاره کرد.

سن شروع استفاده از لنز چشم

از آن‌جایی که امروزه لنزها در انواع مختلف با کیفیت‌های بالا به تولید می‌رسند، افراد مختلف از کودک گرفته تا کهن‌سال می‌توانند از لنز چشم استفاده کنند. لنزهایی که امروزه به بازار عرضه می‌شوند بسیار سبک و کم حجم می‌باشند؛ به طوری  که استفاده از آن‌ها آسان است. همچنین متریال به کار رفته در لنزهای جدید حساسیت‌زا نیستند و افراد در صورت مراقبت صحیح و رعایت نکات بهداشتی می‌توانند استفاده مفیدی از آن‌ها داشته باشند.

مراقبت صحیح و رعایت موارد بهداشتی تا بدانجا اهمیت دارد که در صورت عدم توجه به آن‌ها ممکن است لنز چشم دچار رسوب شود که در نتیجه آن احتمال آسیب رسیدن به چشم وجود دارد. اگر با چنین مواردی مواجه شدید به چشم پزشک یا اپتومتریست مراجعه کنید تا بر حسب مشکل، راهنمایی‌های لازم به شما ارائه شود.

درمان عیوب انکساری با استفاده از لنز چشم

همان‌طور که گفتیم استفاده از لنز، هیچ نوع محدودیت سنی ندارد. تنها باید به این نکته توجه کنید که برای رفع چه نوع نیازی به لنز چشم احتیاج دارید؟ در صورتی که هدفتان استفاده از لنز به عنوان یک محصول آرایشی و زیبایی است که دستتان در انتخاب لنز باز است اما اگر قصد خرید لنز را به عنوان جایگزین عینک طبی دارید قبل از هر چیز باید به چشم پزشک یا اپتومتریست مراجعه کنید. چشم پزشک و اپتومتریست چشمان شما را معاینه کرده و در صورت نبود مشکل، استفاده از لنز را برای شما تایید می‌کند. او شماره چشم شماره را مشخص کرده و به شما می‌دهد تا متناسب با آن لنز خریداری کنید‌.

درمان نزدیک بینی در کودکان با استفاده از لنز طبی

سن استفاده از لنز چشم برای برخی از افراد می‌تواند از کودکی شروع شود که با استفاده از آن برخی اختلالات شایع چشمی برطرف می‌گردد. مثلا یکی از اختلالات شایع چشمی که برخی از کودکان با آن مواجه هستند، نزدیک بینی می‌باشد. استفاده از برخی لنزهای مخصوص می‌تواند تا حد زیادی از پیشرفت نزدیک بینی در کودکان جلوگیری کند. در این باره، نتایج برخی از مطالعات نشان می‌دهند که لنزهای سخت و لنزهای طبی نرم تا حد زیادی قادر به کنترل نزدیک بینی در کودکان هستند.

یکی از تکنیک‌هایی که برای کنترل و درمان نزدیک بینی کودکان رایج است ، تکنیک Ortho-K می‌باشد که به وسیله لنزهای سخت نفوذ پذیر به گاز انجام می‌شود. در این روش باید لنز را در زمان خواب در چشم کودک قرار داد و صبح پس از برخاستن از خواب آن را از چشم خارج کرد. استفاده از این تکنیک  می‌تواند سبب تغییر شکل قرنیه کودک شود. همچنین با استفاده از این تکنیک، کودک می‌تواند در طول روز بدون استفاده از عینک به فعالیت‌های روزانه‌اش بپردازد. درمان از طریق این روش همیشگی نبوده و معمولا ۲۰ ماه زمان نیاز است تا نزدیک بینی کودک تا حد زیادی کنترل و درمان شود.

کلام آخر

ما در این مقاله به موضوع بهترین سن استفاده از لنز چشم پرداختیم و گفتیم که استفاده از لنز چشم محدودیت سنی ندارد و افراد مختلف از کودکان گرفته تا بزرگسالان می‌توانند از لنز استفاده کنند؛ به شرط آنکه بیماری یا مشکل خاص چشمی نداشته باشند. برای اطمینان از این مورد می‌توان به چشم پزشک مراجعه کرد تا وی نیاز به لنز را تایید کرده و در خصوص آن راهنمایی‌های لازم را ارائه دهد.

اگر چه بر اساس تحقیقات و تجربیات، استفاده از لنز در هر سنی بلامانع است اما مراقبت از لنزها و رعایت بهداشت آن‌ها اهمیت زیادی دارد؛ چرا که توجه نکردن به نکات ضروری در این خصوص می‌تواند سبب آسیب به چشم‌هایتان شود. در صورت رعایت موارد ضروری، لنزهای چشمی می‌توانند بسیار مناسب برای افرادی باشند که تمایلی به استفاده از عینک ندارند. در پایان اگر در ارتباط با مطالب موردنظر سوال یا تجربه‌ای دارید آن را با ما در میان بگذارید.

منبع: upmc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *